“Rozłożenie kosztów adekwatnie do możliwości Polski”
6 lutego KE opublikowała komunikat, w którym zaleciła redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 procent do 2040 roku, w porównaniu z poziomami z 1990 roku. “Wniosek ustawodawczy zostanie przedstawiony przez następną Komisję po wyborach europejskich i uzgodniony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi, zgodnie z wymogami prawa klimatycznego UE (…) Punktem wyjścia jest pełne wdrożenie istniejącego prawodawstwa w celu ograniczenia emisji o co najmniej 55 procent do 2030 roku” – podano w komunikacie.
MKiŚ uspokoiło, że opublikowany tekst jest “otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Jego opublikowanie nie oznacza konieczności realizacji propozycji w nim zawartych. Polska nie ustala dziś celu redukcji emisji na 2040 rok”. Resort zapowiedział, że jako kraj członkowski Polska koncentruje się na “realizacji celów na lata 2030 i 2050, które zostały uzgodnione i przyjęte wcześniej”.
“W toku analiz i konsultacji społecznych wkrótce wypracujemy skuteczną strategię sprawiedliwej transformacji, jednocześnie dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej koniecznej dla zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, przyrodzie i gospodarce. W odpowiedzi na komunikat Komisji Europejskiej, Polska będzie podnosić potrzeby wzmocnienia polskiej i europejskiej gospodarki oraz walki z ubóstwem energetycznym” – dodało MKiŚ.
“Rząd kierować się będzie wyważonym interesem społecznym, z uwzględnieniem naszego puntu wyjścia i rozłożenia kosztów adekwatnie do możliwości Polski względem pozostałych państw członkowskich UE. Oficjalne stanowisko Polski co do propozycji celu na 2040 r. zostanie wypracowane w toku analiz i konsultacji” – podano na stronie ministerstwa.
Źródło: MKiŚ