Węgiel w dół, OZE w górę
Według środowych danych opublikowanych przez think-tank Ember, na spadek produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych wpłynęło przede wszystkim zmniejszenie wytwarzania prądu z węgla o 26 procent (12 procent energii elektrycznej w UE zostało wytworzonej przy użyciu tego surowca). Począwszy od 2016 roku, roczna produkcja prądu z węgla spadła o połowę.
W 2023 roku zanotowano rekordową ilość wyprodukowanej energii z farm wiatrowych – wzrosła ona o 13 procent, do 475 TWh, po raz pierwszy przewyższając prąd wytworzony z elektrowni gazowych (452 TWh). W ubiegłym roku po raz pierwszy roczna produkcja energii elektrycznej z wiatru i słońca przekroczyła jedną czwartą, osiągając 27 procent.
W Polsce po raz pierwszy wytwarzanie energii z wiatru i słońca osiągnęło 21 procent, co oznacza wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu do 2022 roku. Wytwarzanie prądu z węgla spadło do 61 procent (z 70 procent w 2020 roku). Zdaniem think-tanku stanowi to efekt wzrostu wytwarzania prądu z elektrowni słonecznych i wiatrowych o 7 TWh w porównaniu do poprzedniego roku, a także spadku krajowej produkcji węgla o 10 TWh.
Źródło: ember-climate.org