Kwestia wieku
Śmiertelność wywołana zanieczyszczeniem powietrza osiągnęła w Chinach poziom szczytowy w 2005 roku i wynosiła 2,6 mln zgonów. W latach 2013-2019 udało się szybko poprawić jego jakość o obniżyć liczbę śmierci o 59 tys. zgonów rocznie.
Pomimo wdrożonych działań zanieczyszczenie powietrza w Państwie Środka nadal jest znacznie gorsze niż w wielu krajach rozwiniętych, a zgodnie z ostatnio przeprowadzonymi badaniami liczba zgonów nim spowodowanych może wkrótce wzrosnąć.
Jak podaje The Guardian wynika to z rosnącej liczby starzejącej się populacji, która ma naturalnie słabszą odporność na choroby powodowane zanieczyszczeniem powietrza, takich jak rak płuc czy przewlekłe choroby serca.
Przewiduje się, że liczba zgonów z tym związanych w Chinach może wzrosnąć o 116-181 tys. rocznie w latach 2030-2060 – i to pomimo ciągłej poprawy w zakresie zanieczyszczenia cząstkami stałymi i poprawy opieki zdrowotnej.
Podobne efekty przewidywane są również w innych krajach świata. Starzejąca się populacja będzie mniej odporna na zanieczyszczenia powietrza również w Wielkiej Brytanii, Indiach czy państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Podejmowane obecnie działania poprawy jakości środowiska nie zmniejszą tego efektu całkowicie.
Źródło: theguardian.com