3 mld z 250 mld euro
8 maja 27 ambasadorów UE zawarło porozumienie dotyczące zysków, jakie belgijski centralny depozyt papierów wartościowych Euroclear otrzymuje z przechowywania aktywów rosyjskiego banku centralnego (o wartości ok. 190 mld euro).
Wysokość zysków wynosi 3 mld euro i ma być przekazywana do funduszy UE co pół roku (pierwsza wypłata planowana jest na lipiec). Środki finansowe mają zostać przekazane na zakup uzbrojenia dla Ukrainy (w 90 procentach) i na odbudowę kraju (w 10 procentach).
Jak wskazuje Financial Times, taki podział miał przemówić do militarnie neutralnych państw (Austria, Malta, Cypr, Irlandia), które chcą, aby część z zysków była przeznaczana na cele niewojskowe.
Wspomniane 3 mld euro stanowią jedynie niewielką część środków finansowych, które mogłyby być pozyskane na dozbrojenie i odbudowę Ukrainy. Ze strony Waszyngtonu i niektórych państw członkowskich UE padają propozycje o konfiskacie blisko 260 mld euro rosyjskich aktywów państwowych, znajdujących się na Zachodzie.
Pomimo nacisków USA, pomysł nie zyskał na popularności wśród części państw europejskich (m.in. Francja, Niemcy i Włochy), które obawiają się, że tak radykalny i do tej pory bezprecedensowy krok mógłby odbić się negatywnie na stabilności euro i zaufaniu pozaeuropejskich kontrahentów.
Jak informuje brytyjski dziennik, od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Euroclear otrzymał 5 mld euro zysków netto z rosyjskich aktywów – zyski wygenerowane do połowy lutego bieżącego roku mają pozostać w instytucji i działać jako bufor przed możliwymi roszczeniami prawnymi.
Euroclear ma zatrzymac również 0,3 procent przyszłych zysków jako opłatę motywacyjną i tymczasowo zatrzymać 10 procent ze względu na zapewnienie stabilności finansowej.
Źródło: ft.com