Koniec dotychczasowego Lend Lease. Będzie kolejny?
Ukraine Democracy Defence Lend Lease Act został przyjęty przez Kongres USA 28 kwietnia 2022 roku stosunkiem głosów 417 do 10 przeciw. Podpisana został uroczyście w Białym Domu 9 maja, symbolicznie w dniu obchodzenia rocznicy zwycięstwa nad Niemcami w drugiej wojnie światowej. Ustawa dawała specjalne uprawnienia prezydentowi USA, które pozwalały na dzierżawę sprzętu wojskowego i amunicji na rzecz Ukrainy w celu ochrony przed rosyjską agresją. Przekazany sprzęt miał być w formie darowizny, z zastrzeżeniem, że po okresie walk sprzęt i wyposażenia miałby zostać zwrócony do USA lub uiszczona miała być za niego zapłata przez odbiorcę.
Był to pierwszy Lend Lease przyznany przez USA po drugiej wojnie światowej. W czasie wojny z aktu tego korzystał m.in. Związek Sowiecki, który otrzymywał z USA darowizny w postaci czołgów, samolotów, sprzętu transportowego, artylerii paliwa i żywności. Szacuje się, że bez tej pomocy ZSRS nie byłby w stanie odeprzeć niemieckiej inwazji w 1941 i 1942 roku.
W ciągu półtora roku obowiązywania ustawy na rzecz obrony ukraińskiej demokracji, nie skorzystano z jej zapisów ani razu. Leand Lease został wprowadzony jako alternatywa wobec trzech innych programów, z których dotychczas korzystały USA w realizacji wsparcia Ukrainy. Chodzi o Inicjatywę na rzecz wsparcia Ukrainy (USAI) Finansowania Zagranicznego Wojska (FMF) oraz w ramach wycofywania uzbrojenia z zapasów USA na podstawie aktów prezydenckich. Wszystkie trzy są dla Ukrainy całkowicie bez kosztowe w odróżnieniu od Leand Lease.
Leand Lease miał być opcją rezerwową w przypadku, gdyby nie udało się pozyskać stronników w Kongresie do finansowania wyżej wymienionych programów wsparcia. Jako iż dotychczas prezydent Biden otrzymywał środki o które aplikował, wykorzystanie zapisów ustawy Lend lease nie było konieczne. Mało tego. Od początku jego istnienia nie zawarto szczegółowych umów i rozwiązań pomiędzy Kijowem a Waszyngtonem w sprawie m.in. rozliczenia za udzieloną pomoc co jest wymagane w zapisach ustawy.
Dotychczasowa ustawa dotyczyła lat podatkowych 2022 i 2023. 1 października rozpoczął się w USA rok podatkowy 2024. Według byłego ambasadora Ukrainy w USA Walerija Czały, w projekcie ustawie budżetowej Pentagonu na 2024 roku znajduje się zapis o przedłużeniu Lend Lease na kolejny rok, jednak nie ma pewności czy zostanie przyjęty. Obecnie w amerykańskiej Izbie Reprezentantów panuje chaos związany z odwołaniem Kevina McCartyego z funkcji Spikera przy udziale kilku republikańskich deputowanych. Jednym z zarzutów wobec byłego już Spikera była jego zgoda na zbyt dużą pomoc przekazaną Ukrainie.
Źródło: BBC/US Congress