Wulkaniczne źródło
Solanka magmowa, która zatrzymuje większość minerałów z gazów uwalnianych przez magmę, gromadzi się w skałach na głębokości od dwóch do czterech kilometrów. Zdaniem cytowanego przez brytyjski dziennik Jona Blundy’ego z Uniwersytetu Oksfordzkiego, wspomniane złoża w wieku 10 tys. lat mogą zawierać nawet 1,4 megatony miedzi.
Jak zaznacza Financial Times, dokładny skład metali ziem rzadkich, jakie można uzyskać z solanki magmowej różni się w zależności od regionu i typu wulkanu, jednak podobne wydobycie mogłoby stanowić alternatywę dla wydobycia głębinowego.
Dodatkowo, solanka wymaga mniej przetwarzania chemicznego i generuje mniej odpadów niż standardowe wydobycie metali ziem rzadkich – niezbędnych do przeprowadzenia zielonej rewolucji przemysłowej i energetycznej.
Financial Times podkreśla, że przed realizacją projektów tego typu stoi ogrom wyzwań technicznych, zaczynając od znalezienia sposobu na wywiercenie otworów na głębokość czterech kilometrów w bardzo gorących skałach, przez ochronę przed korozją po utylizację możliwych toksycznych pierwiastków (np. rtęci).
Pomimo przeciwności, zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich oraz konieczność uniezależnienia się od łańcuchów dostaw kontrolowanych przez Chiny mogą stanowić wystarczający argument wspierający inwestycje w tym obszarze.
Źródło: ft.com