Zmodernizowane w oparciu o doświadczenia z Ukrainy
– Wojsko Polskie z końcem listopada zakończyło odbiór 5 zestawów BSP FlyEye, zmodernizowanych na mocy umowy z grudnia ub. r. przez Grupę WB. Bezzałogowe systemy powietrzne klasy mini zostały unowocześnione do najnowszej wersji systemu – FlyEye v. 3.6. – napisała na portalu X (Twitter) Agencja Uzbrojenia.
Drony zostały zmodernizowane w oparciu o doświadczenia, które zostały zebrane podczas wykorzystania bezzałogowców w czasie konfliktu na Ukrainie. Chodzi m.in. o ulepszenie systemów nawigacji, łączności i komunikacji, a także integracji z systemem TOPAZ. Podczas tegorocznej konferencji MSPO w Kielcach Agencja Uzbrojenia podpisała umowę ramową na dostawę ponad 1700 FlyEye w najnowszych wersjach co łącznie daje około 400 zestawów. Umowa obowiązuję do 2035 roku, a same dostawy będą odbywać się sukcesywnie, w oparciu o kolejne umowy wykonawcze.
Według słów przedstawicieli WB, producenta dronów, obecnie spółka w 90 procentach eksportuje swoje produkty za granicę. Są plany, aby w 2024 roku spółka była w stanie produkować 200 zestawów dronów tego typu rocznie.
FlyEye są z powodzeniem wykorzystywane na Ukrainie. Cieszą się dobrą opinią środków niewrażliwych na stosowanie systemów walki radielektronicznej. Ich niska sygnatura radarowa i cieplna powoduje, że są również trudne do zestrzelenia przez starszego typu systemy przeciwlotnicze będące na uzbrojeniu armii rosyjskiej. Drony te wykorzystywane są do wykrywania sił nieprzyjaciela, i kierowania na niego własnych środków ogniowych i oceny skutków ataków. Na poniższym nagraniu zarejestrowana nieudana próba zestrzelenia FlyEye przez rosyjski zestaw Tor-M1, a następnie zniszczenie systemów za pomocą rakiet GMLRS wystrzeliwanych z wyrzutni HIMARS. .
Na kolejnym nagraniu zarejestrowano podobne zdarzenie, z tym że po rosyjskiej stronie stała wyrzutnia Strieła-10.
Źródło: Agencja Uzbrojenia/Telegram