Wojsko informuje o Aerostatach
O lokalizacji nowych obiektów radiotechnicznych i terminie sformowania pierwszego posterunku poinformowało w poście na facebooku Wojskowe Centrum Rekrutacji Sandomierz. Zgodnie z informacjami zawartymi w informacji wojsko planuje sformować nowy batalion radiotechniczny z dowództwem w Czerwonym Borze. Poza dowództwem batalionu sformowane zostaną dwie kompanie zabezpieczające oraz cztery posterunki radiolokacyjne wyposażone w aerostaty pozyskane w ramach programu o kryptonimie Barbara.
Wojsko wskazało również lokalizacje posterunków. Mają się one znaleźć w:
- – Kurzyna Wielka, gm. Ulanów, pow. niżański, woj. podkarpackie
- – Sędzice, gm. Biskupin, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie.
- – Karbowskie, gm. Ełk, pow. ełcki, woj. warmińsko-mazurskie
- – Pobikry, gm. Ciechanowiec, pow. wysokomazowiecki, woj. podlaskie.
Lokalizacje te różnią się częściowo od tych przedstawionych w zapytaniu w ramach procedury zapytania informacyjnego (Request for Information – RFI) przesłanej do amerykańskich producentów za pośrednictwem Foreign Military Sales (FMS). Poniższe lokalizacje są jako potencjalne miejsce stacjonowania posterunków. Jedna z lokalizacji miała znaleźć się pierwotnie w miejscowości Szczepankowo. Obecna lokalizacja we wsi Sędzice, 48 km na zachód od Szczepankowa. W przypadku lokalizacji w województwie podlaskim, dokładna lokalizacja nie była wskazana, teraz wiadomo że będą to Pobikry, 60 km na północny-wschód od Siedlec.
WCR Sandomierz wskazuje również na termin sformowania pierwszego posterunku jako lipiec 2026 roku. W RFI wskazywano, że pierwszy aerostat miałby osiągnąć wstępną gotowość operacyjną (IOC) w 2025 roku. Zapytanie ofertowe (Request for proposal – RFP) planowany jest na czwarty kwartał 2023 roku lub pierwszy kwartał 2024 roku. Do podpisania umowy dojdzie prawdopodobnie w 2024 roku.
W ramach służby w posterunkach poszukiwani będą żołnierze o specjalizacjach: radiotechniczna – w zakresie specjalności wojskowej 22G21, 22G22, 22G23, 22G25, służba inżynieryjno-lotnicza – w zakresie specjalności wojskowej 22J26, 22J37, 22J42, łączność i informatyka – ukończone szkolenie w zakresie specjalności wojskowej 28B21, 28B26, 28B31, bezzałogowych statków powietrznych – ukończone szkolenie w zakresie specjalności wojskowej 22I30.
Zamówione cztery aerostaty w ramach programu Barbara mają dać siłom zbrojnym możliwość dalekiego rozpoznania radiotechnicznego obiektów o niskim współczynniku odbicia (SPO) takich jak drony, małe samoloty, rakiety skrzydlate w sposób całodobowy, bez względu a warunki atmosferyczne. Aerostat jest umiejscowiony w przygotowanej lokalizacji, na specjalnych odciągach i linach utrzymujących aerostat w stałej pozycji.
Źródło: WCR Sandomierz/ Departament Obrony USA