Powrót Londynu
Wielka Brytania ogłosiła, że ponownie dołącza do dwóch unijnych programów badawczych. Należą do nich Horyzont Europa, wielomiliardowy program finansowania badań naukowych, oraz Copernicus, który obserwuje i monitoruje ewolucję środowiska Ziemi za pośrednictwem satelitów; pomaga również w zarządzaniu katastrofami i monitorowaniu zanieczyszczeń. Londyn opuścił unijny system finansowania nauki w 2020 roku.
Negocjacje dotyczące powrotu Wielkiej Brytanii do udziału w programach oraz wielkości rocznych składek Londynu ciągnęły się miesiącami. Jak zaznacza cytowany przez Reutersa premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, zawarł on: “właściwą umowę dla Wielkiej Brytanii, odblokowując niezrównane możliwości badawcze, a także właściwą umowę dla brytyjskich podatników”.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen potwierdziła, że Londyn i Bruksela pozostają strategicznymi partnerami i sojusznikami. “Nadal będziemy w czołówce światowej nauki i badań” – powiedziała.
Zgodnie z brytyjską, rządową notatką prasową program Copernicus “zapewni brytyjskiemu sektorowi obserwacji Ziemi dostęp do unikalnych danych” oraz “możliwość ubiegania się o kontrakty, do których nie miał dostępu od dawna trzy lata”. Potwierdzono również, że Londyn otrzyma dostęp do unijnych usług nadzoru i śledzenia przestrzeni kosmicznej.
Zniżka dla Brytyjczyków
Zgodnie z umową podpisaną w czwartek Wielka Brytania jest zobowiązana przeznaczyć na program Copernicus 154 mln euro rocznie, czyli 616 mln euro do 2017 roku. Kraj nie wpłacił swoich składek w wysokości 721 mln euro na budżet programu kosmicznego przeznaczonego na lata 2021-2027. Jak informuje Euractiv, negocjacje dotyczące umowy utknęły w marnym punkcie ze względu na procedury brexitowe i wspieranie się obu stron o kwestię wdrożenia protokołu dotyczącego Irlandii Północnej.
Po podpisaniu ram windsorskich, rozwiązujących spór między Londynem a Brukselą w sprawie protokołu dotyczącego Irlandii Północnej, wkład finansowy Wielkiej Brytanii został zrewidowany. W wyniku tego, że państwo nie uczestniczyło w programie tak długo jak pierwotnie planowano, Londyn uzyska trzyletni rabat.
“Zgodnie z warunkami umowy o handlu i współpracy Komisja Europejska i rząd Wielkiej Brytanii uzgodniły również odpowiednie warunki dotyczące wkładu finansowego Wielkiej Brytanii na rzecz wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027, odzwierciedlając fakt, że brytyjscy naukowcy nie uczestniczyli w programach „Horyzont Europa” ani w programie Copernicus od ich powstania w 2021 roku” – podano w oświadczeniu.
Jak podkreślił Sunak, umowa dotycząca Horyzontu Europa zaznacza, że Wielka Brytania otrzyma rekompensatę, jeżeli brytyjscy naukowcy otrzymają znacznie mniejsze pieniądze niż te, które Wielka Brytania wpłaciła na program.
Źródło: politico.eu, reuters.com