Więcej do wojska
Ustawa przewiduje możliwość mobilizacji mężczyzn, którzy nie odbyli zasadniczej służby wojskowej. Dotychczas można to było robić w przypadku osób, które ukończyły 27 lat. Teraz granica wieku została obniżona o dwa lata. Ma to pozwolić na zwiększenie puli potencjalnych żołnierzy w obliczu sporych strat osobowych ukraińskiej armii w trakcie ponad dwóch lat walk, oraz w wyniku decyzji o demobilizacji żołnierzy poborowych, którzy w lutym 2022 roku zostali skierowani do działań wojennych.
Poza ustawą zmniejszającą wiek mobilizacji, Zełeński podpisał również ustawę, która pozwala na tworzenie elektronicznej bazy poborowych i mobilizowanych w wieku od 18 do 60 lat. W bazie znajdą się dane na temat stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, wyjazdom zagranicznym itp. Pozwolić ma to na selektywne wysyłanie wniosków mobilizacyjnych drogą elektroniczną.
Ustawa pozwoli również na przeniesienie danych ministerstwa obrony z krajowych centrów danych do hostingu w ramach Chmury NATO. Dzięki temu rozwiązaniu, jak twierdzi MON Ukrainy, pozwoli to na przeniesienie zasobów obrony powietrznej, które teraz służą ochronie krajowych centrów danych przed rosyjskimi atakami w inne miejsca. Dodatkowo dzięki temu usprawnieniu ulec ma współpraca wywiadowcza z państwami NATO, a same dane będą bezpieczniejsze od rosyjskich cyberataków.
Ukraiński parlament pracuje również nad ustawą pozwalającą na mobilizacje skazanych prawomocnych wyrokiem sądowym. Według pomysłodawców zmiany prawa w całym kraju jest 26 tys. odbywających karę pozbawienia wolności, którzy mogliby zostać zmobilizowani. Dodatkowo poza zakładami karnymi jest ok. 50 tys. byłych skazanych, którzy również nie mogą być mobilizowani ze względu na przeszłość kryminalną. Pewne grupy skazanych – skazanych np. za zdradę, współprace z rosyjskim wywiadem, dezerterów, morderców itp. nie będą podlegać mobilizacji.
Źródło: Unian