Warmate vs TOR
Na początku stycznia ukraiński wywiad wojskowy opublikował nagranie uderzenia amunicji krążącej Warmate w system przeciwlotniczy Pancyr-S1 w ob. biełgorodzkim na terytorium Rosji. Teraz ukraiński wywiad chwali się zniszczeniem kolejnego rosyjskiego systemu przeciwlotniczego, tym razem TOR-M2. Co ciekawe załoga rosyjskiego systemu wiedziała o zbliżającym się zagrożeniu zdołając nawet wystrzelić co najmniej jedną rakietę przeciwko nadlatującemu dronowi. Rakieta jednak wybuchła kilka metrów przez bezzałogowcem nie wyrządzając mu krzywdy.
Ostatecznie dron nakierował się na cel, który opuszczał pozycję bojową, jednak cały czas będąc w reżimie bojowym (z uruchomionym radarem poszukiwania celów). Dron uderzył w cel. Nie znany jest stan rosyjskiej maszyny, jednak delikatność systemów elektronicznych powoduje, że nawet niewielkie uszkodzenia moga wyłączyć taki system z użytku na wiele tygodni jeżeli nie miesięcy.
Ukraiński wywiad coraz powszechniej wykorzystuje drony polskiej produkcji do przeprowadzania ataków na zaawansowane i ważne cele. Poza systemami OPL ofiarami Warmate padały m.in. radary, systemy obserwacji, łączności ale i walki radioelektronicznej, które w założeniu, mają przeciwdziałać takim celom jak wspomniany Warmate.
TOR-M2 to nowoczesny samobieżny system przeciwlotniczy na podwozi gąsienicowym krótkiego zasięgu przeznaczony do zwalczania całej gammy celów powietrznych. System ten może działać autonomicznie, gdyż wyposażony jest w swoje środki rozpoznawcze i wykrywania. Pojazd może prowadzić ogień w czasie jazdy co jest jego dużą zaletą. W pionowych wyrzutniach może znajdować się nawet 16 pocisków. System OPL TOR (również wcześniejszych wersji) uchodzi za bardzo skuteczny system zwalczania dronów. Systemy te były z powodzeniem stosowane do odpierania ataków rakietowych na lotnisko Hmeimim w Syrii zanim rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Zasięg ataku systemy to 12 km na pułapie do 10 km.
W skład dywizyjnego kompleksu przeciwlotniczego Tor-M2 wchodzą trzy baterie ogniowe (w sumie 12 wozów bojowych). Rosja w 2020 roku posiadała ponad 120 systemów Tor różnych wersji. W czasie prawie dwóch lat działań bojowych Rosja utraciła ponad 40 pojazdów rodziny TOR według dokumentacji serwisu Oryx.
Źródło; HUR