61 mld dolarów dla Kijowa
Jak zaznacza Reuters, nie podano informacji, kiedy nastąpi ostateczne uchwalenie ustawy. Senatorzy muszą jeszcze rozpatrzyć poprawki, a kolejno zagłosować nad przyjęciem ostatecznej wersji wypracowanych rozwiązań. Po akceptacji Senatu, pakiet będzie musiał być zaakceptowany przez Izbę Reprezentantów, w której większość stanowią republikanie.
Ustawa obejmuje przeznaczenie 61 mld dolarów dla Ukrainy, 14 mld dolarów dla Izraela oraz 4,83 mld dolarów na wsparcie amerykańskich partnerów na Indo-Pacyfiku (w tym Tajwanu). Pakiet zapewniłby również 9,15 mld dolarów na pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Zgodnie z oczekiwaniami Senat będzie potrzebował kilku dni na uzgodnienie ostatecznej wersji pakietu pomocowego, część republikanów najpewniej będzie naciskać na wprowadzenie poprawek. Dodatkowo, wielu republikanów w Izbie Reprezentantów sprzymierzonych z Donaldem Trumpem głosowało przeciwko udzielaniu pomocy Ukrainie – w tym jej spiker, Mike Johnson.
Jak zaznacza Reuters, od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, ustawodawcy zatwierdzili ponad 110 mld dolarów pomocy dla Ukrainy, jednak amerykański Kongres nie uchwalił żadnego większego wsparcia finansowego dla Kijowa od czasu przejęcia kontroli nad Izbą Reprezentantów przez republikanów w styczniu 2023 roku.
Johnson zaznaczał, że “nie porzuca” sprawy Ukrainy, jednak jego zdaniem Biały Dom musi odpowiedzieć na pytania dotyczące kontrolowania wydawania środków finansowych oraz strategii administracji w tym zakresie. Część republikanów z kolei uważa, że to wsparcie dla Ukrainy – nie Izraela – powinno być priorytetem dla Waszyngtonu.
Źródło: reuters.com