84 mld dolarów opóźnień
Badanie przeprowadzone przez Financial Times pokazuje, że z projektów wartych ponad 100 mld dolarów łącznie 84 mld dolarów zostało opóźnionych od dwóch miesięcy do kilku lat, a część z nich została wstrzymana na czas nieokreślony.
Jak podaje brytyjski dziennik, wśród największych wstrzymanych projektów znajdują się fabryka paneli słonecznych Enel w Oklahomie o wartości miliarda dolarów, magazyn baterii LG Energy Solution w Arizonie o wartości 2,3 mld dolarów oraz rafineria litu Albemarle w Południowej Karolinie o wartości 1,3 mld dolarów.
Zdaniem firm zmiany planów inwestycyjnych wynikały z pogarszających się warunków rynkowych, spowolnienia popytu oraz braku pewności politycznej, spowodowanej rokiem wyborczym w USA. Nadprodukcja w Chinach oraz spowolnienie popytu na pojazdy elektryczne również nie polepszyły sytuacji.
Financial Times zaznacza, że amerykańskie firmy często nie mogą skorzystać z rządowego finansowania, dopóki nie osiągną określonych kamieni milowych w produkcji.
Ustawa o redukcji inflacji (IRA) została ogłoszona w sierpniu 2022 roku i miała na celu ożywienie amerykańskiego “pasa rdzy” oraz rodzimej produkcji w ramach walki gospodarczej z Chinami. W pierwszym roku działalności programu ogłoszono ponad 220 mld dolarów na inwestycje w czyste technologie i produkcję półprzewodników.
Źródło: ft.com