Szybki wzrost
Jak wskazuje raport Information Technology & Innovation Foundation, amerykańskiego, bezpartyjnego instytutu badawczego z siedzibą w Waszyngtonie, w latach 2020-2035 Chiny zamierzają wybudować 150 nowych reaktorów, a 27 z nich jest już w budowie. Średni czas konstrukcji każdego z nich wynosi siedem lat – o wiele szybciej niż w pozostałych krajach.
Dodatkowo Pekin rozpoczął eksploatację pierwszego na świecie reaktora jądrowego czwartej generacji (Państwo Środka twierdzi, że opracowało dla niego 90 procent technologii). Chiny przodują również w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek konkurencyjnych kosztowo małych reaktorów modułowych (SMR).
Jak zaznacza amerykański instytut, przewaga Chin jest widoczna przede wszystkim w zakresie innowacji organizacyjnych, systemowych i przyrostowych, a wsparcie ze strony rządu umożliwia bardziej efektywne wdrażanie technologii. Skupienie na energii jądrowej widoczne jest również w liczbie wniosków patentowych, które od 2008 roku wzrosły z poziomu 1,3 procent do 13,4 procent.
“Chiny prawdopodobnie wyprzedzają Stany Zjednoczone pod względem energetyki jądrowej o 10–15 lat (odnosząc się zwłaszcza do możliwości uruchomienia reaktorów jądrowych czwartej generacji). W ramach szerszej strategii energetycznej Pekinu rząd Chin nadał znaczny priorytet budowie krajowego reaktora jądrowego. Patrząc w przyszłość, wydaje się, że Chiny prawdopodobnie wykorzystają tę ugruntowaną krajową zdolność produkcyjną jako podstawę konkurencyjnego eksportu reaktorów” – zaznaczają autorzy raportu.
Jednocześnie Information Technology & Innovation Foundation podkreśla, że znaczny wzrost energii jądrowej w Chinach nie oznacza wysokiej innowacyjności technologicznej chińskich przedsiębiorstw jądrowych, które w znacznej mierze opierały swoje projekty na reaktorach trzeciej generacji, produkowanych m.in. przez Westinghouse Electric (AP1000).
“Jednakże obszary, w których Chiny prosperowały w zakresie innowacji w dziedzinie energetyki jądrowej, dotyczą w większym stopniu innowacji systemowych i organizacyjnych. Odnosi się to w szczególności do spójnej krajowej strategii dotyczącej energetyki jądrowej – zarówno na szczeblu federalnym, jak i na poziomie prowincji – która obejmuje szereg polityk wspierających, począwszy od niskooprocentowanego finansowania, taryf gwarantowanych i innych dotacji, dzięki którym koszty wytwarzania energii jądrowej będą konkurencyjne w stosunku do usprawnionych wydawania pozwoleń i zatwierdzania przez organy regulacyjne (tj. ocen bezpieczeństwa i wpływu na środowisko) po skuteczną koordynację łańcuchów dostaw” – dodano.
Stany Zjednoczone posiadają 94 działające reaktory jądrowe i nadal plasują się na miejscu lidera w produkcji energii jądrowej. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat uruchomiły jedynie dwa nowe reaktory jądrowe.
Źródło: itif.org