Zmniejszenie zależności od paliw kopalnych
W czerwcu 2023 roku KE utworzyła europejskie partnerstwo wstępne SMR, którego ogólnym celem jest określenie warunków i ograniczeń (w tym finansowych) w zakresie bezpiecznego projektowania, budowy i eksploatacji SMR w Europie w następnej dekadzie.
Jak podaje WNN, na początku listopada zeszłego roku ogłoszono plan utworzenia sojuszu przemysłowego na rzecz SMR-ów. Sojusze przemysłowe funkcjonujące w ramach UE są narzędziem ułatwiającym ściślejszą współpracę i wspólne działania wszystkich zainteresowanych partnerów.
W oświadczeniu wydanym 6 lutego, KE stwierdziła: “Komisja Europejska uruchamia również sojusz przemysłowy, aby ułatwić współpracę zainteresowanych stron na szczeblu UE oraz przyspieszyć wdrażanie reaktorów SMR i zapewnić silny łańcuch dostaw w UE, w tym wykwalifikowaną siłę roboczą”.
“Pozwoli to wykorzystać zdolności produkcyjne i innowacyjne UE w celu przyspieszenia wdrożenia pierwszych projektów SMR w UE do początku 2030 r. zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa jądrowego, zrównoważenia środowiskowego i konkurencyjności przemysłowej” – podkreślono.
Jak podaje WNN, sojusz ma opracować strategiczny plan działania w celu zidentyfikowania m.in. dojrzałych technicznie i opłacalnych komercyjnie technologii SMR, potencjalnych luk i rozwiązań w europejskim łańcuchu dostaw SMR (w tym paliwa i surowców), barier inwestycyjnych czy możliwości finansowania.
O członkostwo mogą ubiegać się wszystkie publiczne i prywatne podmioty prawne, które spełniają kryteria kwalifikowalności. Jak zaznaczył Yves Desbazeille, dyrektor generalny europejskiego organu handlu energią jądrową Nucleareurope: “Wdrożenie reaktorów SMR przyniesie Europie znaczące korzyści, w tym większą suwerenność energetyczną, niższe emisje CO2, nowe miejsca pracy i wzrost gospodarczy. Europejski przemysł jądrowy od dziesięcioleci znajduje się w czołówce innowacji i doskonałości przemysłowej, a sojusz przemysłowy pomoże utrzymać światowej klasy pozycję naszej branży”.
Zdaniem cytowanej przez WNN firmy Urenco: “Zwiększone globalne zapotrzebowanie na redukcję emisji i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego zwiększa nacisk na nowe technologie jądrowe, takie jak SMR i AMR, a także paliwa potrzebne do ich zasilania. Sojusz pomoże jeszcze bardziej zwiększyć zaufanie do sektora, ułatwiając niezbędne warunki w całym łańcuchu dostaw, aby przyspieszyć rozwój tych nowych technologii w bezpieczny, wydajny i pewny sposób, a Urenco z niecierpliwością czeka na wsparcie sojuszu za pośrednictwem odpowiednich grup roboczych”.
Źródło: world-nuclear-news.org