Pierwsza część pakietu wodorowo-gazowego zakończona
W grudniu 2021 roku Komisja Europejska (KE) zaproponowała przepisy określające warunki dla inwestycji w infrastrukturę wodorową. Jak zaznaczał wówczas Frans Timmermans: “Europa musi zrezygnować z paliw kopalnych i przejść na czystsze źródła energii. Obejmuje to zastąpienie kopalnianego gazu ziemnego gazem odnawialnym i niskoemisyjnym, takim jak wodór”. KE nadała priorytet branżom “trudnym do ograniczenia”, takim jak sektor chemiczny i stalowy.
Jak zaznaczyła hiszpańska minister ds. transformacji ekologicznej, Teresa Ribera Rodríguez, reprezentująca państwa członkowskie UE: “To porozumienie jest wielkim osiągnięciem, ponieważ pobudzi rozwój powstającego sektora wodorowego, przejście sektora gazowego na energię odnawialną, a także ustanowi zasady ochrony konsumentów i wzmocni bezpieczeństwo dostaw”.
Aby stać się obowiązującym prawem, umowa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Parlament Europejski i kraje członkowskie UE, reprezentowane w Radzie Unii Europejskiej. Jak podaje Euractiv, oczekuje się, że jej formalne zatwierdzenie nastąpi w marcu, na krótko przed przerwą parlamentarną przed czerwcowymi wyborami europejskimi.
Wspomniany pakiet gazowy składa się z dwóch ustaw: dyrektywy określającej zasady inwestowania oraz rozporządzenia określającego strukturę rynku. Zgodnie z informacjami Euractiv negocjacje w sprawie tego ostatniego nie zostały jeszcze zakończone z powodu braku porozumienia w sprawie celów dotyczących biogazu i wspólnych zamówień UE na wodór.
Zrezygnowano z proponowanych początkowo zasad “rozdziału własności”, które uniemożliwiałyby operatorom sieci jednoczesne posiadanie infrastruktury gazowej i wodorowej. Zamiast nich przyjęto “zasady rozdziału dla operatorów sieci wodorowych, które są zgodne z najlepszymi praktykami na rynku gazu i energii elektrycznej”.
Jak podkreśla Euractiv oznacza to, że państwa takie jak Niemcy będą mogły zwolnić operatorów sieci gazowych z obowiązku inwestowania w sieci wodorowe za pośrednictwem odrębnej spółki – pod warunkiem, że mają mniej niż 100 000 klientów. Działanie to zabezpiecza komunalnych przedsiębiorców użyteczności publicznej w Niemczech.
Zdaniem cytowanej przez portal Michaeli Holl, starszego doradcy w niemieckim think-tanku Agora Energiewende, porozumienie w sprawie pakietu gazowego “nie jest zsynchronizowane z europejskimi ambicjami w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i klimatu” i nałoży “niepotrzebnie wysokie koszty na podatników”, utrudniając wejście na rynek nowym producentom odnawialnego wodoru i amoniaku.
Ekspertka zaznaczyła również, że kompromis ignoruje zmiany w europejskiej energetyce, wynikające z kurczącego się rynku gazu. Jednocześnie w ustaleniach zaznaczono, że odejście od gazu będzie ułatwione dzięki specjalnym rozwiązaniom chroniącym klientów przed przyszłą likwidacją sieci gazowej lub jej zmianą na wodór. Będą oni informowani z wyprzedzeniem o takich działaniach, a szczególne potrzeby wrażliwych gospodarstw domowych będą brane pod uwagę.
Źródło: euractiv.com