IBCS – Mózg dla Wisły i Narwi
System IBCS to mózg obrony przeciwlotniczej opartej na programach Wisła i Narew. Służy do integrowania poszczególnych systemów obrony przeciwlotniczej od radarów, systemów dowodzenia poprzez same wyrzutnie.
Wisła to program obrony powietrznej średniego zasięgu, który opiera się na amerykańskich systemach przeciwlotniczych Patriot z rakietami PAC-3 MSE oraz systemem IBCS. Umowa na realizację pierwszej fazy Wisły została podpisana w 2018 roku zakładała pozyskanie systemu Patriot w konfiguracji 3+ składającego się z dwóch baterii po dwie jednostki ogniowe składające się z czterech wyrzutni M903. Każda z czterech baterii będzie posiadała swój rada MPQ-65. Łącznie zamówienie z 2018 roku obejmowało m.in. 16 wyrzutni M903, cztery radary sektorowe MPQ-65 oraz ponad 200 rakiet PAC-3MSE (przeznaczone do zwalczania głównie celów balistycznych). Wartość tamtej umowy przekroczyła 4,75 mld dolarów.
W czerwcu Departament Stanu USA poprzez Agencje Współpracy Obronnej (DSCA) wydał zgodę na sprzedaż Polsce 3 dywizjonów (6 baterii, każda po dwie jednostki ogniowe) Patriotów składających się z:
- 48 wyrzutni M903
- 644 pocisków PAC-3MSE
- 12 radarów LTAMDS
- 12 taktycznych systemów zasilania LTPS na potrzeby radarów
- 48 zestawów sieciowych interfejsu LINK.
Za łączną kwotę 15 mld dolarów.
Narew to program modernizacji systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. W ramach tego programu Polska ma pozyskać 23 baterie systemu w oparciu o brytyjski system Sky Ceptor i rakiety CAMM. 7 listopada PGZ SA jako lider konsorcjum PGZ-Narew podpisała z MBDA UK umowę, na mocy której polskie spółki pozyskają części (podzespoły) oraz wiedzę i umiejętności (transfer technologii) niezbędne do wyprodukowania zakontraktowanych przez Wojsko Polskie ponad 1000 pocisków CAMM-ER oraz ponad stu wyrzutni iLauncher. Kontrakt o wartości ponad 4 mld funtów, czyli około 20 mld zł, to największe w historii narodowego holdingu zlecenie powierzone innej firmie obronnej.
Źródło: MON/Agencja Uzbrojenia
Komentarzy 2