Stabilne podatki, transparentne finanse publiczne
Nowa koalicja zamierza “doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi”. Strony deklarują wprowadzenie zasady minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym oraz “gotowość do zmniejszenia obciążeń podatkowych nakładanych na pracujących, w celu pobudzenia aktywności zawodowej i wsparcia rodzin. Widząc potrzebę wsparcia 16 milionów pracowników”.
Kolejny punkt umowy dotyczy przywrócenia transparentności finansów publicznych oraz zapewnienia nad nimi “demokratycznej kontroli”. “Pierwszym krokiem będzie publikacja Białej Księgi finansów państwa. Przeprowadzimy przegląd powołanych przez naszych poprzedników instytucji, m.in. pod kątem ich przydatności i kosztów funkcjonowania”.
Odpolitycznienie spółek, korzystne warunki dla biznesu
Umowa koalicyjna zakłada “odbudowanie zaufania pomiędzy państwem a przedsiębiorcami” m.in. poprzez odejście od “opresyjnego systemu podatkowo-składkowego” i wprowadzanie “korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej”. “Zapewnimy kasową metodę rozliczania podatku PIT przez przedsiębiorców. Dla przedsiębiorców, odprowadzających składki za siebie, wprowadzimy możliwość czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne” – deklarują sygnatariusze.
Kolejnym celem jest odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa, m.in. poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze. “W największych polskich firmach muszą pracować najlepsi specjaliści i managerowie, a nie osoby wybierane z klucza partyjnego lub rodzinnego. Strony Koalicji będą wspólnie działać na rzecz wdrażania najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa” – napisano.
OZE, sieci przesyłowe i atom
W umowie koalicyjnej podkreślono wagę kryzysu klimatycznego i konieczności przeciwdziałania jego negatywnym skutkom, w szczególności poprzez przyspieszenie transformacji energetycznej. “Strony Koalicji podejmą wspólne działania, by zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej. Będzie to możliwe m.in. dzięki uwolnieniu potencjału lądowej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, biogazowni, rozwojowi konkurencji i zaangażowaniu sektora prywatnego i samorządowego. Jednocześnie opracujemy założenia dla spójnego programu rozwoju energetyki jądrowej oraz precyzyjnie określimy sposób jego finansowania. Naszym celem jest również modernizacja i rozbudowa sieci przesyłowych i dystrybucyjnych”.
Jak zaznaczają sygnatariusze, celem jest także zapewnienie niskich cen energii gospodarstwom domowym i firmom “w oparciu o mechanizmy zdrowej konkurencji” i “jasne zasady działania rynku”. Jednym z fundamentów ma stać się polityka prosumencka.
W umowie koalicyjnej zaznaczony jest również cel poprawy poziomu ochrony polskich lasów, rzek i powietrza: “20 procent najcenniejszych obszarów leśnych zostanie wyłączone z wycinki, eksport nieprzetworzonego drewna zostanie ograniczony, a drewno będzie służyć przede wszystkim polskim przedsiębiorcom. Wprowadzimy zakaz spalania drewna w energetyce zawodowej”. Planowana jest także renaturyzacja rzek i wprowadzenie stałego monitoringu ich czystości.
Podwyżki dla budżetówki, więcej na służbę zdrowia
Jak można przeczytać w umowie koalicyjnej: “Strony Koalicji potwierdzają pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli, pracowników służby publicznej, w tym administracji, sądów i prokuratury. Niskie zarobki wypychają z zawodu ludzi zapewniających ciągłość działania naszego państwa oraz edukację dzieci i młodzieży. Powstrzymamy i odwrócimy ten proces. Stosowne akty prawne zapewniające podwyżki zostaną przedłożone w ciągu pierwszych stu dni rządów”.
Sygnatariusze dodatkowo deklarują zniesienie limitów na leczenie przez NFZ i wprowadzenie mechanizmów oddłużania szpitali. “Zapewnimy powszechną i dostępną pomoc psychologiczną i psychiatryczną finansowaną przez państwo. Zwiększymy rolę placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Rozszerzymy uprawnienia przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych, by usprawnić funkcjonowanie systemu. Dołożymy wszelkich starań, aby skrócić kolejki do specjalistów”.