Ukraińcy szukają kandydatów do wojska
Dotychczas przez wojnę z Rosją mogło przejść jako żołnierze już ponad 2 miliony Ukraińców. Ci którzy dołączyli do armii na początku inwazji zginęli, zostali ranni, lub po prostu zdemobilizowani ze względu na wysłużony czas służby. Ukraina, która przed wojną liczyła około 42 mln obywateli (z czego w rzeczywistości na terenie Ukrainy przebywało znacznie mniej) musi poszukiwać kandydatów do służby w wojsku, aby móc myśleć o zwycięstwie w wojnie z Rosją. A potrzeby są ogromne. Dzisiaj wielkość armii Ukrainy szacuje się na ponad 700 tys. żołnierzy. Na początku wojny było to nieco ponad 200 tys. Według źródeł amerykańskich jedynie w wyniku działań bojowych Ukraińcy mogli stracić już około 100 tys. ludzi – zarówno zabitych, rannych jak i tych, którzy dostali się do niewoli.
Na początku wrześnie w życie weszły nowe przepisy dotyczące kwalifikacji wojskowej, a także aktualizacja listy chorób, które wykluczają ze służby w wojsku. Z listy tej usunięto m.in. bezobjawowy HIV, wyleczoną gruźlicę, choroby układu hormonalnego, wirusowe zapalenie wątroby czy również nerwice zaburzenia lękowe. Służby ukraińskie mają również baczniej przyglądać się procesowi kwalifikacji wojskowych. Coraz głośniej donosi się o przypadkach korupcji lekarzy orzeczników, którzy za określoną gratyfikację pieniężną określali stan zdrowia kandydata jako niezdolny do służby wojskowej, często na podstawie chorób związanych z naturą psychiczną.
Kolejnym działaniem ze strony władz Ukrainy jest praca nad zmianami prawnymi, które umożliwią ekstradycję uciekających przed poborem za granicę. Według władz Ukrainy takich osób może być nawet 80 tys. Zagraniczne sądy nie chcą zgadzać się na ekstradycje podejrzanych na Ukrainę ze względu na trwające działania wojenne. Zmiany w prawie mają wprowadzić specjalną ochronę dla takich osób, która w założeniu ma pozwolić na ich ekstradycję na Ukrainę. W pierwszej kolejności do kraju trafiać mają ci, którzy są oskarżeni o poważne przestępstwa, których dokonali na Ukrainie np. korupcje. W kolejnych przypadkach wnioski o ekstradycje będą składane wobec tych, którzy uciekli przed powołaniem do wojska pomimo iż dostali do niego wyzwanie. Przypadki przekraczania zielonej granicy są coraz częstsze. W nocy z 3 na 4 września ukraińska straż graniczna udaremniła przekroczenie zielonej granicy ze Słowacją grupie prawie 50 mężczyzn w wieku poborowym.
Jak donosi Rzeczpospolita, polska Straż Graniczna na podstawie wniosków ze strony Ukraińskiej deportuje obywateli tego kraju m.in. złapanych trudnieniem się przemytem nielegalnych migrantów.
Źródło: Rzeczpospolita/Kyiv Post
Komentarzy 1