Postępy i ustępstwa
„Po raz pierwszy w ustawie środowiskowej UE wyznacza cele w zakresie zmniejszenia zużycia opakowań, niezależnie od użytego materiału” – powiedziała francuska parlamentarzystka Frédérique Ries, negocjująca porozumienie w imieniu grupy Renew.
Jak podaje Euractiv, PWPR ma na celu zmniejszenie ilości opakowań o 15 procent do 2040 roku, przy jednoczesnym ograniczeniu jednorazowych opakowań plastikowych na sosy czy kosmetyki. Do 2030 roku owoce i warzywa nie będą mogły być sprzedawane w jednorazowych plastikowych opakowaniach, bagaż nie będzie mógł być owijany folią termokurczliwą na lotniskach.
Jednak przemysł papierniczy i spożywczy uzyskały kluczowe ustępstwo. Opakowania wielokrotnego użytku nie będą obowiązkowe, a jedynie 10 procent menu będzie musiało być oferowane w tego typu pojemnikach. Dodatkowo kraje członkowskie mogą opóźnić realizację celów PWPR na lata 2030 i 2040 o pięć lat, pod warunkiem osiągnięcia ponadprzeciętnych wyników w zakresie recyklingu.
Zgodnie z informacjami podanymi przez portal, biznes związany z opakowaniami w Europie jest wart 370 mld euro. W ciągu ostatniej dekady mieszkańcy Starego Kontynentu wyprodukowali o jedną czwartą odpadów więcej.
Rozporządzenie nie zostało jeszcze formalnie przyjęte i musi zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz kraje członkowskie UE. Jak zaznacza Euractiv, niektóre kraje UE publicznie wyraziły swoje niezadowolenie z uzgodnionego porozumienia. Negocjacje trwają w oczekiwaniu na ostateczny tekst.
Źródło: euractiv.com