Nadużycia prosumentów
Od poniedziałku 21 sierpnia Tauron Dystrybucja prowadzi kontrole dotyczące funkcjonowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. W ciągu ostatnich, szczególnie słonecznych dni wielu klientów zgłaszało wyłączanie się falowników [przyp.red. urządzeń zmieniających prąd stały DC na prąd zmienny AC]. Wynika to z niskiego udziału konsumpcji własnej wyprodukowanego prądu po stronie prosumentów, co z kolei skutkuje problemami napięciowymi w sieci.
Jak zaznacza Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucji: “Z naszych opracowań wynika, że autokonsumpcja energii wynosi około 20 procent. Pozostała część wyprodukowanej energii jest wprowadzana do sieci, co powoduje wzrost napięcia powyżej dopuszczalnych norm (dla napięcia 230V wartość w przedziale 207V-253V, a dla napięcia 400V wartość w przedziale 360V-440V), a w konsekwencji wyłączenie się falownika. Takie działanie mikroinstalacji jest prawidłowe, ponieważ chroni urządzenia przed uszkodzeniami na skutek zbyt wysokiego napięcia w sieci”.
Warto podkreślić, że z reklamacji, które wpływają do spółki wynika, że część klientów zmienia ustawienia trybu pracy falownika, aby móc generować więcej energii. Tauron zaznacza, że działanie to jest niezgodne z prawem i ponadto stwarza zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji funkcjonujących w okolicy.
Jak wyjaśnia Ewa Groń: “Analizując reklamacje dotyczące wyłączeń spowodowanych zbyt wysokim napięciem, zauważamy, że inne mikroinstalacje zlokalizowane w sąsiedztwie zgłaszającego mają niepoprawne ustawienia inwertera. Powoduje to podbijanie napięcia w sieci. Innymi słowy, twój sąsiad podbija napięcie – ty nie generujesz energii”.
W samym obszarze gliwickim, spółka wykryła ponad 1,5 tys. falowników o niepoprawnie nastawionych parametrach, a także 1,6 tys. przypadków przekroczeń mocy zainstalowanej.
Kontrole mikroinstalacji
W związku ze zgłaszanymi nadużyciami, Tauron Dystrybucja podjął decyzję o rozpoczęciu kontroli mikroinstalacji. Jak tłumaczy Ewa Groń, będą one sprawdzane pod kątem przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy.
Obecnie, w oparciu o posiadane dane pomiarowe, do właścicieli mikroinstalacji wysyłane są pisma z informacją o wykrytych nieprawidłowościach i sposobie ich wyeliminowania. Jeżeli zamontowana instalacja jest niezgodna z przepisami prawa oraz zawartą umową, przedstawiane są ścieżki formalnego uregulowania sytuacji.
Tauron Dystrybucja zaznacza, że w przypadku braku reakcji ze strony powiadomionych klientów zostanie przeprowadzona fizyczna kontrola mikroinstalacji, a następnie – po potwierdzeniu nieprawidłowości – konkretne przypadki zostaną skierowane do Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Wojciech Płachetka, z XOOG Klastry Energii podkreśla, że kontrole są zdecydowanie słusznym działaniem operatora dystrybucyjnego: “Musimy zdać sobie jednak sprawę, że prawdziwa rewolucja dopiero nadchodzi. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym (który już jest uchwalony, ale obowiązuje długie vacatio legis) od 1 lipca 2024 roku wszyscy prosumenci na tzw. nowych zasadach będą przechodzili na rozliczanie godzinowe, a docelowo – na rozliczanie 15-minutowe”.
“Oznacza to, że energia elektryczna, która obecnie nie jest konsumowana na własne potrzeby, będzie sprzedawana na rynku za znacznie mniejszą kwotę, a w szczególnych sytuacjach jej wartość może wynosić nawet 0 złotych za 1 MWh. W takiej sytuacji mimo, iż prosument wydał 40-50 tys. złotych na instalację fotowoltaiczną we własnym domku jednorodzinnym, nie otrzyma praktycznie żadnych zysków z instalacji lub będą one niewielkie, ponieważ faktyczna energia elektryczna, którą on produkuje, nie jest potrzebna w sieci w tym momencie” – dodaje Płachetka.
Jak zaznacza spółka, kompleksowe dostosowanie sieci do współpracy z odnawialnymi źródłami energii wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych oraz działań technicznych poprawiających sprawność i elastyczność sieci. Do tej pory Tauron Dystrybucja podłączył do swojej sieci ponad 400 tys. mikroinstalacji.
Źródło: tauron-dystrybucja.pl