Precedens
W kwietniu bieżącego roku ETPC w Strasburgu wydał bezprecedensowy wyrok stwierdzający, że Szwajcaria naruszyła prawa człowieka grupy KlimaSeniorinnen, zrzeszającej starsze kobiety przeciwdziałające zmianom klimatycznym.
Jak podaje Euractiv, 12 czerwca niższa izba szwajcarskiego parlamentu przyjęła niewiążący wniosek (111 głosów za, 72 przeciw) i skrytykowała “aktywizm sądowy” ETPC argumentując, że nie ma powodu do podejmowania dalszych działań, a Szwajcaria zrobiła już wystarczająco dużo w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Szwajcarscy ustawodawcy potępili “ingerencję” Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w szwajcarską demokrację. Cytowany przez portal poseł prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (obecnie największego ugrupowania w parlamencie) wydawał się kpić z aktywistek mówiąc, że wniosły sprawę „ponieważ latem jest im trochę za gorąco”.
Przedstawicielki KlimaSeniorinnen uważają wniosek parlamentarny za “zniewagę” i wyraz “braku poszanowania ich praw”, a prawnik grupy i poseł partii Zielonych Raphael Mahaim określił to jako “przekroczenie czerwonej linii”.
“Chcielibyśmy obiektywnej dyskusji na temat wyroku ETPC i konsekwencji dla naszego kraju. Prawa człowieka nie są ani lewicowe, ani prawicowe, ale uniwersalne. Prawa człowieka chronią nas wszystkich. Ochrona klimatu, która szanuje prawa człowieka, przynosi korzyści nam wszystkim” – podkreślono na stronie organizacji.
Cytowana przez Euractiv Isabela Keuschnigg, badaczka prawa z London School of Economics zaznacza, że odmowa wdrożenia przez szwajcarski rząd orzeczenia ETPC może ustanowić “niepokojący precedens, podważając rolę nadzoru prawnego w demokratycznym zarządzaniu”.
Źródło: euractiv.com