Zmiany w polityce Szwajcarii?
Proponuje się złagodzenie zakazu reeksportu w przypadku krajów, które mają podobne mechanizmy kontroli eksportu broni do Szwajcarii i podzielają podobne wartości.. Zakaz reeksportu uzbrojenia ma być ograniczony do pięciu lat w przypadku tych krajów. Wyposażenie może zostać przekazane jedynie wtedy, gdy kraj dostawy spełnia określone warunki. W szczególności nie może poważnie i systematycznie naruszać praw człowieka. Nie może również istnieć ryzyko, że sprzęt wojskowy ze Szwajcarii zostanie użyty przeciwko ludności cywilnej w państwie trzecim.
Komitet Polityki Bezpieczeństwa, czyli komisja parlamentarna niższej izby parlamentu – Rady Narodowej, zagłosowała 18 czerwca i była podzielona. 10 głosów było Za, 10 Przeciw przy 4 wstrzymujących się. Ostatecznie zadecydowało poparcie dla zmian w przepisach przewodniczącej komisji. Teraz projekt zmian trafi na sesje plenarną Rady Narodowej, a jeżeli zyska jej poparcie, do Rady Federalnej. Poparcie parlamentu dla ustawy nie jest pewne.
Rok temu parlament Szwajcarii nie zgodził się na poluzowanie prawa dotyczącego reeksportu uzbrojenia broni na Ukrainę.
Szwajcaria blokowała dostawy m.in. amunicji 30 mm do niemieckich samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, które uzbrojone są w armaty szwajcarskiego Oerlikona, nie zezwoliła również na reeksport artyleryjskich systemów przeciwlotniczych przez Hiszpanie oraz zablokowały dostawy duńskich wozów bojowych Pirania i czołgów Leopard 1 przez niemiecki koncern Rheinmetall.
Źródło: Blick