3 tys. zarządców sukcesyjnych w Polsce
Jak podaje w komunikacie MRiT, biznes przechodzący z pokolenia na pokolenie, czyli tzw. sukcesja, stanowi ważny temat w kontekście polskich przedsiębiorców. Wielu z nich, którzy rozpoczęli działalność w latach 90. XX wieku, stoi obecnie przed dylematem przekazania firmy swoim następcom. Niestety, taka sytuacja dotyka ponad połowy polskich przedsiębiorstw (57 procent). Dodatkowym czynnikiem utrudniającym jest niewielka chęć do dziedziczenia biznesu przez dzieci przedsiębiorców – jedynie 8,1 procent z nich deklaruje postanowienie kontynuacji rodzinnego biznesu.
MRiT zaznacza, że ze względu na brak skutecznych narzędzi, problem sukcesji wielokrotnie wymuszał nagłe zakończenie działalności firmy, a niekiedy również szukania potencjalnych rozwiązań za granicą. W związku z tym ministerstwo, wraz ze stroną społeczną, przygotowało rozwiązania, mające na celu zabezpieczenie przyszłości polskich firm.
Pierwszym z nich jest wprowadzenie zarządu sukcesyjnego. Według danych MRiT, do tej pory ponad 3 tys. zarządców sukcesyjnych zarządza przedsiębiorstwami w spadku. Zarząd sukcesyjny umożliwia tymczasowe kierowanie firmą po śmierci przedsiębiorcy, dzięki czemu daje następcom prawnym czas na podjęcie decyzji, czy chcą kontynuować działalność na własny rachunek, sprzedać firmę czy ją zamknąć. W wyniku tego przedsiębiorstwo zachowuje płynność działania, a zarządca sukcesyjny prowadzi sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych (nie dłużej niż na okres 2 lat, w wyjątkowych przypadkach – 5 lat).
Kolejnym rozwiązaniem jest koncepcja fundacji rodzinnej, którą można zakładać w Polsce od maja 2023 roku. Narzędzie pozwala na to, aby majątek firmy został zatrzymany w jednych rękach. Przyczynia się to do rozwoju przedsiębiorstwa i realizacji nowych inwestycji, a także pozwala na ustalenie reguł zarządzania firmą i majątkiem fundatora w dłuższej perspektywie niż jedno pokolenie. Jednocześnie zabezpiecza ono interesy beneficjentów (członków rodziny i innych uprawnionych osób). Licząc od maja w Polsce powstało ok. 300 fundacji rodzinnych.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii