Brak cięć
Jak podaje komunikat NBP: “Rada ocenia, że napływające dane wskazują na niską presję popytową i kosztową w polskiej gospodarce, która w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji. Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki”. – czytamy w komunikacie.
RPP zaznaczyła, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej: “NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym”. RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie 5,75 procent. Konsensus rynkowy zakładał obniżkę stóp o 25 punktów bazowych.
Jak zaznaczają analitycy PKO Banku Polskiego, rada dysponowała na posiedzeniu nową projekcją PKB i inflacji. “Inaczej niż miało to miejsce rok temu, horyzont projekcji w listopadowej edycji nie został wydłużony na kolejny rok (2026). Nowa ścieżka inflacji CPI jest nieco niższa w krótkim terminie, ale w 2025 ma być wyższa niż wynikało z lipcowej projekcji. Możliwe więc, że w szczegółowych danych kwartalnych inflacja CPI nie wraca do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu. W przypadku PKB prognoza na 2023 rok została obniżona, a na 2024 rok i 2025 rok podniesiona” – mówią eksperci w komunikacie “Makro Flash”.
“Naszym zdaniem fakt, że horyzont projekcji nie został wydłużony na 2026 rok, kiedy inflacja miałaby szansę na trwałe zagościć w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu, oraz podkreślanie niepewności związanej z polityką fiskalną (w domyśle nowego rządu) wskazuje na możliwą zmianę funkcji reakcji RPP. W najbliższych miesiącach RPP może zmniejszyć nacisk na wzrost gospodarczy (który będzie przyspieszał) i ponownie zwiększyć determinację w walce z inflacją. W takim scenariuszu RPP dokonałaby mniej obniżek stóp procentowych niż zakładaliśmy do tej pory. Nie sądzimy jednak by prawdopodobny był powrót do podwyżek stóp. Więcej na temat obecnego nastawienia RPP dowiemy się zapewne na konferencji prasowej Prezesa NBP i do tego momentu wstrzymujemy się z rewizją oczekiwanej ścieżki stóp procentowych” – zaznaczają analitycy PKO Banku Polskiego.
Źródło: ISBnews/PKO BP/Własne