Jedność w parlamencie
Jak informuje Euractiv, zgodnie z rezolucją przyjętą przez wszystkich 130 posłów obecnych w parlamencie, postrzelenie premiera Fico “zasługuje na najwyższe potępienie”, a ludzie “nie mogą stać się celem nienawiści ze względu na swoje poglądy polityczne”. Podkreślono, że “pluralizm, różnorodność i szacunek” dla opinii innych to podstawa “wolnego i demokratycznego społeczeństwa”.
W rezolucji wezwano wszystkie partie polityczne, media, osoby publiczne i organizacje pozarządowe do “poszanowania wyników” wyborów parlamentarnych oraz “nie szerzenia nienawiści” wobec legalnie wybranego rządu. W dokumencie podkreślono kluczową rolę dziennikarzy oraz to, że ich praca “musi opierać się na faktach” a nie na “szerzeniu nienawiści”.
Jak podaje Euractiv Michal Šimečka, lider opozycyjnej partii Postępowa Słowacja, określił rezolucję pierwszym krokiem w kierunku „obywatelskiej, uczciwej i pragmatycznej atmosfery”, zapewniając jednocześnie o potrzebie “silnej opozycji, wolnych, niezależnych mediów i solidnego społeczeństwa obywatelskiego”.
Premier Fico został postrzelony późnym popołudniem 15 maja przed Domem Kultury w mieście Handlová w zachodniej Słowacji. Odbywało się tam posiedzenie rządu. Kiedy Fico spacerował wśród obywateli, jeden z nich oddał w kierunku premiera pięć strzałów. Był to 71-letni Juraj Cintula, pochodzący ze słowackiego miasta Levice pisarz i poeta.
Zamach na premiera ujawnił głębokie podziały w słowackim społeczeństwie, a niektórzy politycy partii rządzącej oskarżyli media oraz “postępowców” o zaognienie sytuacji w kraju.
Zamach nastąpił po wielotygodniowych protestach na Słowacji, gdzie sprzeciwiano się planowanym reformom państwa, m.in. zniesieniu Prokuratury Specjalnej i obniżeniu kar oraz terminów przedawnienia za niektóre przestępstwa (np. korupcję). Część słowackiego społeczeństwa krytykowała również planowaną reformę krajowego nadawcy publicznego RTVS.
Źródło: euractiv.com