Polska wspiera Ukrainę
Podczas dzisiejszego wystąpienia w Sejmie minister Radosław Sikorski nakreślił zadania polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Odwołując się początkowo do “sześciu mitów” polityki zagranicznej poprzedniego rządu PiS (obejmujących zagrożenia ze strony UE, zagrożenia naszej suwerenności, rozumienie połączenia z Unią jedynie na zasadzie transferów pieniężnych, w pełni negatywnego stosunku do Niemiec czy moralnego zepsucia Zachodu), nakreślił jednocześnie cztery zadania obecnego rządu.
Wśród nich znalazło się bezpieczeństwo Polski, rozumiane nie tylko jako rozwijanie własnych zasobów obronnych i zdolności do odstraszania agresji (razem z sojusznikami, w tym Stanami Zjednoczonymi, zaangażowanymi w Europie), lecz także jako zapewnienie “maksimum wsparcia wojskowego i politycznego Ukrainie”.
Jak podkreślił Sikorski, Ukraina “ma prawo do niezależnego i suwerennego kształtowania swojej przyszłości w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”. Jednocześnie wyraźnie zdementował rosyjską propagandę mówiącą, że Polska chce anektować fragmenty Ukrainy. “Donbas to Ukraina; Krym to Ukraina. Lwów, Wołyń, dawna Galicja Wschodnia to również Ukraina. Dlatego powtarzam tak, aby usłyszano również na Kremlu: Львів – це Українa!” – zaznaczył.
W przemówieniu nie pominięto wyszczególnienia ogromnego wsparcia, jakie Polska udziela Ukrainie od początku pełnoskalowej wojny w 2022 roku, mówiąc o łącznej kwocie 9 mld dolarów przekazanej w formie 44 pakietów pomocy wojskowej dla Kijowa – nie wliczając w to pomocy zapewnionej ukraińskim uchodźcom. “Dziękuję milionom Polaków, którzy okazali serce potrzebującym. W chwili próby zachowaliśmy się jak trzeba”.
W ciągu tych dwóch lat Polska przekazała m.in czołgi T-72 i PT-91, haubice KRAB, goździk, moździerze samobieżne RAK, myśliwce MiG-29, systemy przeciwlotnicze OSA i NEWA amunicję artyleryjską i strzelecką.
Jak zaznaczył Sikorski, polskim celem powinno być stopniowe włączanie Ukrainy do struktur euro-atlantyckich, połączone z dbaniem o polskie interesy (m.in. niewielkich gospodarstw rolnych czy firm transportowych). Podkreślono rolę polskich firm w odbudowie ukraińskiej gospodarki i infrastruktury, a także we wspieraniu współpracy rozwojowej między państwami.
W kolejnych, równie kluczowych punktach, znalazło się stworzenie “silnej Polski w silnej Unii Europejskiej”, kraju aktywnego i odpowiedzialnego w społeczności globalnej i odbudowa “profesjonalnej, apolitycznej służby zagranicznej”, przywracając rolę MSZ jako “centrum kreującego polską politykę zagraniczną”.
“Czas naszych przewag jako kraju taniej siły roboczej i taniej energii już się dawno skończył. Polska może i musi stać się państwem wysokorozwiniętym. Konkurencyjnym polską pomysłowością, dobrą organizacją, kulturową atrakcyjnością, otwartością wobec świata” – zaznaczył Sikorski.
Źródło: MSZ