Niespodziewane rozwiązanie?
Jak zaznacza brytyjski dziennik, duże przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w USA takie jak Eversource Energy zaczynają interesować się bądź uruchamiać pierwsze sieci geotermalne. Pierwsza z nich została uruchomiona przez wspomnianą firmę we Framingham w stanie Massachusetts.
Rury biegną w dół odwiertów o głębokości ok. 200 metrów, a mieszanina wody i glikolu propylenowego przepływa przez nie, pochłaniając energię geotermalną. Ciecz przepływa do 31 budynków mieszkalnych i pięciu komercyjnych, gdzie elektryczne pompy ciepła wykorzystują ją do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni.
The Guardian zaznacza, że przedsiębiorstwa użyteczności publicznej używają tego samego sprzętu do wdrażania sieci geotermalnych, co w przypadku linii gazowych. W związku z tym zastosowanie geotermii nie wymagałoby specjalnego dostosowania istniejących systemów.
Dodatkowo, zainstalowane pompy ciepła w systemie geotermalnym działają w taki sam sposób jak pompy powietrza, jedynie pobierają ciepło z wody płynącej pod ziemią.
Brytyjski dziennik podkreśla jednak, że nadal nie wiadomo, w jaki sposób energia geotermalna wpłynęłaby na koszty dla klientów. Technologia jest stosunkowo nowa, a koszty instalacji pozostają wysokie – budżet na projekt Framingham wyniósł około 18 milionów dolarów dla 36 budynków mieszkalnych i komercyjnych.
Źródło: theguardian.com