Obawy społeczeństwa
Jak podano w połowie czerwca bieżącego roku, Belgrad ma udzielić kopalni litu Rio Tinto pozwolenia na rozwój w Serbii największej kopalni tego surowca w Europie. Jednostka ma zostać otwarta w 2028 roku. Serbski prezydent Aleksandar Vučić podkreślał, że zależy mu przede wszystkim na budowie łańcucha wartości oraz kwestiach ekologicznych.
Prezydent Serbii zaznacza, że “jeśli wszystko się uda”, kopalnia litu w Jadarze w Serbii może zostać otwarta w 2028 roku, produkować 58 tys. ton surowca rocznie i wystarczyć do zaspokojenia 17 procent produkcji aut elektrycznych (ok. 1,1 mln samochodów).
Serbia posiada rozległe złoża litu w pobliżu miasta Loznica, które odkryto w 2004 roku. Jednak tygodnie protestów zmusiły władze do zawieszenia projektu kopalni w 2022 roku. 16 lipca orzeczenie sądu najwyższego uchyliło unieważnienie pozwoleń sprzed dwóch lat i zezwolono na wznowienie projektu.
Jak podaje Euractiv, decyzja wywołała kolejne fale protestów, a podczas marszów Serbowie skandowali “Rio Tinto odejdź”. W przemówieniach skupiano się przede wszystkim na obawach dotyczących wpływu kopalni na środowisko.
Źródło: euractiv.com