Budżet bez poprawek
Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wysłuchała opinii innych senackich komisji na temat poszczególnych części ustawy budżetowej na 2024 rok, które zaakceptowały przypadające im części budżetu bez poprawek. Jak informuje PAP Biznes, w trakcie prac komisji senatorowie Grzegorz Bierecki i Jacek Włosowicz (PiS) zgłosili cztery poprawki dotyczące zwiększenia środków dla Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kancelarii Prezydenta RP. Komisja nie głosowała nad tymi poprawkami, więc zostały one zgłoszone jako wnioski mniejszości.
“Pomimo zmniejszeń, jakich dokonano podczas prac w Komisji Finansów Publicznych w Sejmie oraz podczas drugiego czytania budżetu w Sejmie, to i tak budżety tych instytucji rosną powyżej wartości z 2023 roku. Budżet kancelarii prezydenta RP rośnie o 11,6 procent, Sądu Najwyższego o 23,9 procent, NIK o 21,1 procent, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o 9,7 procent a IPN o 8,6 procent” – zaznaczyła cytowana przez PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
Ustawa budżetowa trafi teraz pod obrady plenarne Senatu. Posiedzenie Senatu jest zaplanowane na dzisiaj, obrady mają zostać wznowione o godzinie 11. Jeżeli Senat poprze propozycję Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, to ustawa trafi do prezydenta, który zgodnie z Konstytucją ma siedem dni na podpisanie ustawy. Może również zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego (TK) o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą. TK ma dwa miesiące na wydanie orzeczenia w tej sprawie, począwszy od dnia złożenia wniosku.
Zgodnie z Konstytucją, jeżeli w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona prezydentowi do podpisu, może od w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.
Źródło: PAP Biznes