JPMorgan Chase, Mizuho i Mitsubishi UFJ Financial Group
Zgodnie z raportem Banking on Climate Chaos (BOCC) banki udzieliły 6,9 bln dolarów finansowania firmom naftowym, węglowym i gazowym, z czego niemal połowa środków została przeznaczona na dalszy rozwój i ekspansję paliw kopalnych.
W badaniu przeanalizowano kredyty i pożyczki udzielone przez 60 największych banków na świecie ponad 4,2 tys. firmom zajmującym się paliwami kopalnymi. W 2023 roku JPMorgan Chase zajął pierwsze miejsce pod względem wielkości finansowania paliw kopalnych, przeznaczając na to 40,8 mld dolarów w ubiegłym roku.
Drugie miejsce zajął Mizuho (37 mld dolarów w 2023 roku), trzecie Mitsubishi UFJ Financial Group (15,4 mld dolarów), czwarte – Royal Bank of Canada (14,9 mld dolarów), Scotiabank (14,8 mld dolarów), Bank of America (14,7 mld dolarów) i Citi (14,6 mld dolarów).
Jak zaznacza raport, w ubiegłym roku finansowanie przejęć w sektorze paliw kopalnych wzrosło do 63,3 mld dolarów. Był to największy poziom od 2020 roku, wynikający z fali konsolidacji i przejęć, jaka dotknęła przemysł naftowy i gazowy.
Według BOCC, kilka nowych polityk wśród banków europejskich i australijskich ogranicza finansowanie projektów do nowych konwencjonalnych złóż ropy i gazu, jednak w 2023 roku część banków (w tym Bank of America) wycofało swoje poprzednie kryteria wykluczające.
“Banki nadal priorytetowo traktują cele zerowej emisji netto, choć wczesne badania sugerują, że cele te, podobnie jak inne polityki banków, pozostawiają luki dla bieżącego finansowania paliw kopalnych” – zaznaczono w raporcie.
Zdaniem The Guardian, część komentatorów krytykowała metodologię zbierania danych do przedstawionego raportu, ponieważ opierała się ona na analizie transakcji zgłoszonych przez firmy zajmujące się danymi z rynków finansowych, takie jak Bloomberg i Refinitiv.
Oznacza to, że badacze nie mieli szczegółowego obrazu dokonywanych transakcji – w szczególności w przypadku pożyczek konsorcjalnych czy emisji obligacji. Jak zaznacza brytyjski dziennik, finansowanie Finansowanie firm z branży paliw kopalnych w celu wsparcia projektów związanych z technologią transformacji nie mogło być odróżnione od finansowania nowych szybów naftowych.
Źródło: theguardian.com