Awaria rafinerii problemem dla władzy
Jak donosi Kommiersant,W styczniu doszło do awarii instalacji krakingu katalitycznego w rafinerii Łukoil w Niżnym Nowogrodzie, umożliwiającej produkcję benzyny wysokooktanowej. Według źródeł gazety, do zatrzymania pracy instalacji doszło po awarii stacji kompresorowej, której wymiana nie będzie możliwa ze względu na wykorzystanie w niej zachodnich komponentów, które podlegają sankcjom.
Rafineria Niżny Nowogród posiada dwie instalacje krakingu katalitycznego oddane do użytku odpowiednio w latach 2010 i 2015. Starsza instalacja została obecnie wyłączona z eksploatacji. Jednocześnie 26 grudnia 2023 roku, jak wyjaśnili rozmówcy Kommiersanta, awaria nastąpiła także na uruchomionej w 2015 roku instalacji krakingu. Ta jednak miała zostać uruchomiona po 20 stycznia.
Jakby tego było mało, 23 grudnia w rafinerii doszło do pożaru jednej z instalacji. Rafineria w Niżnym Nowogrodzie w 2022 roku przerobiła 15 mln ton ropy, co stanowi 5 procent udziału w rosyjskim rynku. Zachodnie sankcje w sektorze rafinerii ropy naftowej doprowadziły dotychczas głównie do zawieszeń remontów planowych w rafineriach lub spowolnienia procesu modernizacji. Najbardziej jaskrawym przykładem jest przedłużający się remont zakładów przetwórstwa gazu w Astrachaniu należącego do Gazpromu, który w ubiegłym roku przez kilka miesięcy nie produkował benzyny.
Wypadek w Niżym Nowogordzie był pierwszym, w którym w wyniku sankcji uszkodzeniu uległ sprzęt zachodniej produkcji, który nie podlega serwisowaniu przez producenta. Rafineria w Niżnym Nowogrodzie zaspokaja potrzeby w paliwa obwodu moskiewskiego, który odpowiada za 30 procent rosyjskiego zużycia paliw. Dostawy paliw z rafinerii odbywają się rurociągowo. Teraz, aby sprostać popytowi, paliwa będą musiały być dostarczane z innych rafinerii koleją, co znacznie skomplikuje łańcuch logistyki dostaw i zwiększy ceny paliw dla klientów. Rafineria Niżegorodnieftorgintez jest jednym z największych producentów beznyn w Rosji. Według Aleksandra Zubaczowa z Petromarket, średnia produkcja benzyny w 2023 roku tego zakładu wyniosła 410 tys. ton miesięcznie i w całości była kierowana na rynek wewnętrzny. Analityk szacuje, że awaria doprowadzi do utraty około 200 tys. ton benzyny miesięcznie na rosyjskim rynku.
Awaria w Niżnym Nowgrodzie wywołała obawy urzędników rosyjskiego ministerstwa energii. Według Kommiersanta, w zeszłym tygodniu zwołano zebranie z przedstawicielami największych firm energetycznych w Rosji w celu przedyskutowania wpływu awarii na rosyjski rynek paliw. Urzędnicy poprosili firmy, aby te nie wykorzystywały okazji i nie podnosiły swoich cen benzyn. Póki co skończyło się na słownej prośbie. Jeżeli ona nie przyniesie skutku, swoje działania podejmie rosyjski urząd regulacyjny
Źródło: Kommiersant/rosyjskie ministerstwo energetyki