Wzmocnienie granicy o KOP
Minister Cezary Tomczyk wskazał, że pomysł powstał jeszcze za poprzedniej ekipy rządzącej, jednak obecne kierownictwo MON nadało jemu większy priorytet. Pierwotnie nowy komponent składający się z WOT i Wojsk Operacyjnych miał zacząć działać operacyjnie w 2032 roku, teraz termin ten przyśpieszono do 2028 roku.
Komponent Obrony Pogranicza ma odpowiadać za budowę i obsługę projektu wzmacniania granicy pk. Tarcza Wschód. „Po powstaniu Tarczy ten komponent będzie odpowiedzialny za obsługę tej infrastruktury” – wskazał Tomczyk.
„Tarcza Wschód jest największym tego typu projektem od drugiej wojny światowej nie tylko w Polsce, ale w ogóle w Europie. Dlatego, że linia umocnień, którą chcemy budować dotyczy też Litwy, Łotwy i Estonii. Dzisiaj ten projekt nabiera właśnie takiego wymiaru strategicznego. Chcemy też, żeby projekt Tarcza Wschód to było połączenie takiego tradycyjnego wymiaru, który znamy z historii, z nowoczesnością, z XXI wiekiem, z rozwiązaniami, które na świecie istnieją i które świetnie się sprawdzają.” – powiedział Tomczyk.
„Tarcza Wschód nie będzie wszędzie wyglądała tak samo. W jednym miejscu będą umocnienia, w innym będą rowy przeciwczołgowy i miejsca do minowania, w jednym miejscu będą to przeszkody terenowe w innym inżynieryjne. Część komponentów będzie też zmagazynowana tak aby nie zdradzić wszystkiego przeciwnikowi.” – powiedział Tomczyk.
„Tarcza Wschód stała się projektem europejskim. Jesteśmy liderem naszego regionu i nadajemy mu ton w kwestii bezpieczeństwa” Tomczyk potwierdził, że Tarcza Wschód będzie kosztować 10 mld złotych, jednak dodał że „zapewne w praktyce te wydatki będą musiały zostać zaktualizowane”. W pierwszym półroczu 2025 roku ma być przeznaczone 500 mln złotych na projekt Tarczy Wschód. Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda wskazał, że od kwietnia działa komitet wojskowy budowy tarczy wschód.
Batalion remontu lotnisk ma zostać przeformowany w Brygadę Drogowo-Lotniskową z dowództwem w Jarocinie. Jednostka ta ma budować Tarczę Wschód. W projekcie mają być zaangażowane również firmy komercyjne.
– Wojsko zmapuje każdy metr wschodniej granicy, i na podstawie tych danych będziemy decydować gdzie i jakie umocnienia powstaną. – powiedział Bejda. Bejda wskazał, że Wojsko Polskie chce nabyć maszynę do budowy bunkrów. Maszyna ta ma zostać użyta również do celów budowy umocnień i schronów związaną z Obroną Cywilną.
– Tarcza Wschód ma zacząć powstawać fizycznie w terenie w I kwartale 2025 roku, bazując na zadaniowym zgrupowaniu inżynieryjnym. Zabezpieczenie i wsparcie będzie realizowane przez siły wydzielone do operacji „Bezpieczne Podlasie”. To te siły będą odbierać tę infrastrukturę do czasu powstania Komponentu Obrony Pogranicza. – powiedział Szef Sztabu Generalnego Gen. Wiesław Kukuła.
-Obecnie prowadzimy rekonesans granicy, prace te zakończą się pod koniec 2025 roku, jednak prace te będą systematycznie oddawane do realizacji – dodał generał Kukuła.
Źródło: MON/SG