Lasy łagodzą klimat
Jak można przeczytać w opublikowanym badaniu: “Lasy są znaczącym pochłaniaczem dwutlenku węgla, lecz antropogeniczne zmiany w użytkowaniu gruntów i klimacie znacznie zmniejszyły skalę tego systemu”. Zaznaczono, że utrzymujący się kryzys klimatyczny i bioróżnorodności zagraża istniejącym ekosystemom i społeczeństwu ludzkiemu, a reprezentujące 80-90 procent światowej biomasy roślinnej lasy odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu klimatu.
Lidong Mo, główny autor badania zaznaczył, że zakończenie wylesiania powinno być najwyższym priorytetem, jeśli chce się przywrócić globalną różnorodność biologiczną. “Większość lasów na świecie jest wysoce zdegradowana. W rzeczywistości wiele osób nigdy nie było w jednym z niewielu starych lasów, które pozostały na Ziemi” – zaznaczył Lidong Mo.
Jak podkreśla Euractiv, niektóre wysiłki ponownego zalesiania są utrudnione przez fakt, że konkretne obszary zostały przekształcone w tereny rolnicze lub miejskie. W badaniu skupiono się na obszarach o niewielkiej aktywności człowieka. Stwierdzono, że 61 procent potencjału wychwytywania CO2 w lasach można uzyskać poprzez ochronę istniejących kompleksów leśnych. Pozostałą część można osiągnąć przez łączenie pofragmentowanych krajobrazów.
Część ustawodawców zdaje sobie sprawę z nadchodzących wyzwań. Na początku listopada UE uzgodniła ustawę Nature Restoration Law, która ma na celu przywrócenie przynajmniej 20 procent europejskich obszarów lądowych i morskich do 2030 roku oraz wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy do 2050 roku. Państwa członkowskie będą zobowiązane do wdrożenia środków zwiększających bioróżnorodność w lasach, unijna strategia obejmuje również plany zasadzenie 3 mld drzew w Europie do 2030 roku.
Niemniej jednak raport Crowther Lab zaznacza, że aby uzyskać długoterminowe efekty, w centrum uwagi powinny znajdować się oddolne działania i angażowanie lokalnych społeczności w odbudowę kompleksów leśnych. Dodatkowo podkreśla się, że drzewa powinny być sadzone jedynie w miejscach ich naturalnego występowania, a obszary takie jak torfowiska również powinny być brane pod uwagę.
Zgodnie z informacjami podanymi w raporcie, sadzenie drzew i odbudowa kompleksów leśnych nie może stać się zamiennikiem redukcji emisji paliw kopalnych.
Źródło: euractiv.com