Mobilizowani karani jak dezerterzy
Według informacji niezależnego rosyjskiego portalu, w pierwszym półroczu 2023 roku do rosyjskich sądów wojskowych trafiło 2076 spraw dotyczących „nieuzasadnionego niestawienia się w jednostce” zgodnie z artykułem 337 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej. Artykuł ten precyzuje, że chodzi o samowolne oddalenie się od jednostki wojskowej na więcej niż dwa dni, lecz mniej niż 10 dni. Ta liczba oznacza dwukrotny wzrost spraw niż w 2022 roku i trzykrotny wzrost w stosunku do całego 2021 roku. Jak podaje Mediazona, zarzut dotyczy głównie żołnierzy zmobilizowanych w ramach ogłoszonej pod koniec września 2022 roku „częściowej” mobilizacji. Od początku mobilizacji samodzielne oddalenie się od jednostki traktowane jest jak przestępstwo, co skutkuje surowszym wachlarzem kar dostępnych dla sądów.
Na poniższej grafice przygotowanej przez niezależnych dziennikarzy, zaprezentowano przerost spraw karnych dotyczących art, 337 w stosunku do rosyjskich wojskowych od 2021 roku.
Według dziennikarzy, wzrost skokowy zaczął się w marcu 2023 roku, kilka miesięcy po rozpoczęciu mobilizacji. Zgodnie z oficjalnymi danymi, rosyjskie sądy garnizonowe wydają około 100 wyroków skazujących w tygodniu na podstawie tego artykułu. Większość wyroków wydanych przez sądy jest karami więzienia w zawieszeniu – taki wymiar kary pozwala na wysłanie zmobilizowanego żołnierza na front. Dzięki wyrokowi w zawieszeniu jest również bardziej posłuszny wobec dowódców.
Według wyliczeń rosyjskich dziennikarzy, 56 procent wyroków w przypadku zmobilizowanych żołnierzy to wyroki w zawieszeniu, 35 procent to wyroki skazujące na maksymalną karę, a 10 procent na maksymalnie złagodzone kary więzienia.
Prezydent Rosji 24 lipca podpisał ustawę pozwalającą na wydłużenie wieku rezerwistów, których można powołać do służby w armii.
Źródło:Mediazona