Dezinformacja energetyczna
Zdaniem moskiewskich analityków cytowanych przez Montel, Rosja rozpowszechnia dezinformację związaną z sektorem energetycznym, ukrywając prawdziwe dane dotyczące surowców, określając je “tajemnicą państwową”. Brakuje wielu źródeł danych, podawanych przez rosyjskie ministerstwo energetyki.
Celem jest m.in. obejście nałożonych przez Zachód sankcji poprzez zmniejszenie przejrzystości publikowanych informacji. Dodatkowo, jak zauważa informator Montela, rosyjskie władze nie chcą, aby kraje należące do OPEC+ wiedziały, że Moskwa przekracza swoje cele produkcyjne, ustalone na 1,16 mld baryłek dziennie. Dobrowolne cięcia produkcji zostały wprowadzone w celu wsparcia światowych cen ropy.
Brak danych
Jak donosi Montel, przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie rosyjskie ministerstwo energetyki i Federalna Służba Celna (FCS) publikowały co miesiąc kompleksowe dane dotyczące produkcji i eksportu szeregu towarów, w tym węgla, gazu i ropy. W ciągu kilku miesięcy od lutego 2022 roku instytucje zaczęły ograniczać publikowane dane. Zdaniem szefa FCS, Władimira Buławina, miało to na celu “uniknięcie błędnych ocen, spekulacji i niespójności w zakresie dostaw importowych”.
Działanie to zostało określone jako tymczasowe, jednak licząc od kwietnia 2022 roku nie pojawiły się oznaki powrotu dostępu do stron internetowych FCS ani ministerstwa energetyki. Warto podkreślić, że według informatora Montela, strony internetowe nie były dostępne nawet z terytorium Rosji.
Pogorszyła się również jakość dostępnych danych, a Kreml wstrzymał niektóre płatne subskrypcje dla różnych agencji. Rosstat, państwowy urząd statystyczny, nadal publikuje miesięczne dane dotyczące produkcji węgla, gazu oraz produktów naftowych, jednak nie zawiera danych dotyczących ropy naftowej ani danych eksportowych dla towarów, które ona obejmuje.
Władze utrudniły również większość informacji związanych z handlem międzynarodowym, dotyczących rynków paliw, rynków towarowych i produktów leśnych.
Śledzenie statków
Zdaniem cytowanego przez Montel Alexa Claude, dyrektora generalnego DBX, harmonogramy załadunku suchych ładunków masowych w portach są niemal niemożliwe do uzyskania oraz bardzo drogie. Dodał jednak, że statystyki eksportu węgla mogą być uzyskane poprzez śledzenie statków, opierające się na sygnałach AIS (automatycznego systemu identyfikacji).
Claude zaznaczył, że statki przewożące płynne ładunki masowe, należące do firm powiązanych z Rosją, mogły uniknąć sankcji poprzez transfery między statkami oraz wyłączanie systemu AIS.
Źródło: montelnews.com