Podważenie zaufania do OZE
Jak podaje Financial Times, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez grupę naukowców i Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści (CCDH) “The New Climate Deal” na ponad 12 tys. filmikach, nowe zaprzeczenie klimatyczne ma na celu przede wszystkim podważenie zaufania do rozwiązań w zakresie zielonej energii i źródeł odnawialnych. O ile liczba przypadków, gdzie zmiany klimatyczne tłumaczone są zmienną pogodą bądź nadchodzącą epoką lodowcową zmniejszyła się o blisko jedną trzecią, o tyle obecnie narracja koncentruje się wokół: nieszkodliwości konsekwencji globalnego ocieplenia, niewiarygodności nauki o klimacie oraz tym, że oferowane rozwiązania zawiodą.
Jak podaje gazeta, nagrania, zidentyfikowane jako zawierające twierdzenia zaprzeczające zmianom klimatycznym, uzyskały łącznie ponad 325 mln wyświetleń. W badaniach wykorzystano narzędzia sztucznej inteligencji do sortowania i klasyfikowania twierdzeń w treściach przesłanych w latach 2018-2023.
Jako przykład Financial Times podaje informację, że przejście na energię wiatrową wiązałoby się ze zrównaniem z ziemią połowy światowych lasów oraz siedlisk dzikiej przyrody, kiedy w rzeczywistości szacuje się, że przejście na energię wiatrową i słoneczną wykorzystałoby obszar porównywalny z obecnym śladem przemysłu paliw kopalnych.
Zdaniem cytowanego dyrektora generalnego CCDH, Imrana Ahmeda, liderzy instytucjonalni i rządowi powinni skuteczniej komunikować się w sprawie sposobów łagodzenia skutków zmian klimatu.Jak dodano, w badaniu uwzględniono jedynie kanały YouTube, które używały słów-kluczy związanych z klimatem w swoich tytułach lub opisach, z wyłączeniem tych należących do firm zajmujących się paliwami kopalnymi.
Źródło: ft.com
Komentarzy 1