Rekordowe upały w Chinach
Według informacji podanych przez państwowe media (Xinjiang Daily), w niedzielę 17 lipca odnotowano rekordowy poziom upałów, wynoszący 52,2 stopnie Celsjusza. Temperatura została zanotowana w miasteczku Sanbao, znajdującym się w regionie autonomicznym Xinjiang na północnym zachodzie kraju. Wysokie temperatury mają utrzymać się co najmniej przez kolejne pięć dni.
Jak donosi Reuters, niedzielna temperatura pobiła poprzedni rekord wynoszący 50,3 stopnie Celsjusza, zmierzony w 2015 roku w pobliżu Ayding, znajdującym się w rozległej niecce wydm i wyschniętych jezior ponad 150 m (492 stóp) poniżej poziomu morza.
Od kwietnia kraje w całej Azji zostały dotknięte kilkoma rundami rekordowych upałów, podsycając obawy o ich zdolność do przystosowania się do szybko zmieniającego się klimatu. Zdaniem ekspertów oddalamy się od celu, jakim jest długoterminowe utrzymanie globalnego ocieplenia w granicach 1,5 stopnia Celsjusza.
Jak zaznacza Reuters, długotrwałe ataki wysokich temperatur w Chinach stanowią wyzwanie dla sieci energetycznych i upraw, a obawy o możliwą powtórkę zeszłorocznej suszy, najpoważniejszej od 60 lat rosną, podobnie jak amplitudy temperatur obserwowanych w Państwie Środka.
Według lokalnego biura meteorologicznego, 22 stycznia 2023 roku temperatura w mieście Mohe w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang, spadła do minus 53 stopni Celsjusza, pobijając poprzedni najniższy poziom w historii Chin, wynoszący minus 52,3 stopnie, ustalony w 1969 roku.
Od tego czasu najcięższe deszcze od dekady nawiedziły środkowe Chiny, niszcząc pola pszenicy na obszarze znanym jako spichlerz kraju.
W tym tygodniu Stany Zjednoczone i Chiny chcą zintensyfikować wysiłki na rzecz walki z globalnym ociepleniem, a specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry odbędzie w Pekinie rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem Xie Zhenhua.
Źródło: reuters.com