Zagraniczne inwestycje i segment detaliczny
W trzecim kwartale pozytywny wpływ na wynik miał segment rafinerii (zysk operacyjny EBITDA LIFO w wysokości 1,9 mld złotych), a obszar petrochemii obciążył wynik ze względu na niższy popyt na tego typu produkty. W tym samym okresie Orlen zwiększał wolumeny sprzedaży detalicznej, które na polskim rynku wzrosły o 9 procent rok do roku. Koncern przeznaczył również na inwestycje 20,4 mld złotych.
Jak zaznacza cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen: “Wyniki, które osiągnęliśmy w trzech kwartałach tego roku są zgodne z perspektywą wzrostu wyniku założoną w strategii i pokazują, że właściwie określiliśmy i realizujemy przyjęte kierunki rozwoju. Podjęliśmy decyzję o wejściu na nowe rynki i to przynosi wymierne efekty. Dzięki przeprowadzonym fuzjom zanotowaliśmy bardzo duży wzrost wolumenów sprzedaży detalicznej, przede wszystkim w Czechach, z których zaopatrujemy w paliwo nasze nowe stacje na Węgrzech i Słowacji (…) Tylko w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku przeznaczyliśmy na inwestycje ponad 20 miliardów złotych. To rekordowa kwota, która do końca czwartego kwartału jeszcze znacząco się zwiększy. Inwestujemy, bo to umacnia naszą globalną pozycję i atrakcyjność w budowaniu partnerstw biznesowych, zwłaszcza w obszarach energetyki i wydobycia. A to z kolei wzmacnia wartość koncernu dla Akcjonariuszy”.
W trzecim kwartale Orlen wypracował przychody na poziomie 75,4 mld złotych, EBITDA LIFO na poziomie 8,2 mld złotych i zysk netto w wysokości 3,5 mld złotych. Jak zaznacza koncern, jednym z kluczowych obszarów inwestycyjnych była energetyka, m.in. rozpoczęcie budowy polskiej farmy wiatrowej Baltic Power i zawarcie warunkowej umowy na zakup kolejnych farm wiatrowych o łącznej mocy 60 MW w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim.
Koncern podpisał również umowę z Horisont Energi o potencjalnej współpracy przy projekcie magazynowania CO2 na Szelfie Norweskim oraz umowę o współpracy z Yokogawa Europe dotyczącą opracowania zintegrowanego systemu produkcji paliw syntetycznych. W ramach rozwoju biopaliw uruchomiono w Trzebini instalację UCO FAME do wytwarzania biokomponentów II generacji z olejów posmażalniczych. Orlen podpisał również umowę na budowę nowoczesnej tłoczni oleju w Kętrzynie, która będzie przerabiać 500 tys. ton rzepaku i wytwarzać rocznie 200 tys. ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw.
W segmencie detalicznym Orlen, za zgodą Komisji Europejskiej, przejął 266 stacji paliw w Austrii, a w ramach ujednolicania europejskiej marki Orlen zakończono również rebranding 90 stacji na Słowacji. Rozpoczęto także kolejny etap rebrandingu w Niemczech, w ramach którego 100 stacji pod szyldem Orlen będzie działało od początku 2024 roku.
Grupa rozpoczęła również eksploatację złoża Tommeliten Alpha przez PGNiG Upstream Norway, co zapewni koncernowi dodatkowe 0,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Rozpoczęto również proces przejęcia kontroli nad Systemem Gazociągów Tranzytowych oraz rozbudowę Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach. Do floty Orlen dołączyły dwa kolejne nowoczesne gazowce Święta Barbara i Ignacy Łukasiewicz.
Jednocześnie w trzecim kwartale bieżącego roku koncern obniżył zadłużenie o 6,1 mld złotych rok do roku, a stosunek długu netto do wyniku operacyjnego EBITDA kształtował się na poziomie (-) 0,08x. Jak informuje grupa, Orlen utrzymał najwyższe w historii oceny ratingowe – A3 przyznaną przez Agencję Moody’s Investors Service i „BBB+” przyznaną przez Agencję Fitch Ratings. Dywidenda wypłacona za 2022 rok wynosiła 5,5 zł na akcję, w rezultacie czego 31 sierpnia 2023 roku koncern wypłacił swoim akcjonariuszom blisko 6,4 mld złotych.
Segment rafinerii wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 1,9 mld złotych. Z tego 221 mln złotych to wynik przejętej Grupy LOTOS. Jak podaje Orlen, na rezultat osiągnięty przez ten obszar wpłynęło negatywnie otoczenie makroekonomiczne, w tym: zmiana struktury przerabianych rop, związana z odejściem od rosyjskiego surowca, ujemny wpływ transakcji zabezpieczających oraz umocnienie złotówki względem dolara. W przypadku segmentu gazowego, grupa przeznaczy w tym roku blisko 14 mld złotych na zamrożenie cen gazu m.in. dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych. Średnia produkcja ropy i gazu w trzecim kwartale, głównie w Polsce i Norwegii, wyniosła ok. 155 tys. boe/d.
Segment detaliczny osiągnął w trzecim kwartale 2023 roku wynik EBITDA na poziomie 601 mln złotych. Jak podaje komunikat, było to możliwe dzięki wzrostowi sprzedaży w tym okresie o 10 procent, w tym sprzedaż benzyny o 9 procent, oleju napędowego o 12 procent, a LPG o 4 procent. Najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w Czechach – o 61 procent, w Polsce o 9 procent, i na Litwie o 6 procent, przy spadku w Niemczech o 4 procent. Sieć detaliczna grupy zwiększyła się o 255 stacji rok do roku do 3153, głównie w Polsce, na Węgrzech i Słowacji.
Źródło: ORLEN