Zapotrzebowanie na prąd i gaz wysokie przez mrozy
Zgodnie z danymi PSE z godz. 9:31 zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosło 28.402 MW (ponad 28,4 GW). Poprzedni rekord z lutego 2021 roku wynosił 27.617 MW (27,6 GW). Tak duże zapotrzebowanie wynika z silnych mrozów, które wzmagają konieczność dogrzewania domów i mieszkań. W przypadku pomp ciepła zwiększa się wykorzystanie grzałek elektrycznych do ogrzewania.
Szczegóły zapotrzebowania i jego pokrycia można zobaczyć na poniższej grafice.
Zapotrzebowanie na energie przewyższa generację energii w polskich elektrowniach – do zbilansowania systemu konieczny jest import ponad 1 GW energii z zagranicy. Podstawę systemu tworzą elektrownie cieplne (węglowe, gazowe, kogeneracja). Warto zwrócić uwagę na OZE. Tych w systemie zainstalowanych jest ponad 27 GW, mimo to ich moc wytwarzania z rana nie przekracza łącznie 3,5GW.
Ze względu na mroźne temperatury odnotowaliśmy również wysokie zużycie gazu ziemnego. Według analizy Tomasza Włodka ciągu doby gazowej zużyliśmy 84 mln m sześc. gazu. To jedynie cztery miliony metrów sześc. mniej niż w rekordowym 18 stycznia 2021 roku.
Według prognoz siarczyste mrozy mają odpuścić w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, jednak szczyt zapotrzebowania na energie elektryczną w Polsce może zostać osiągnięty koło południa. Będziemy monitorować.
Źródło: PSE/Twitter
Normalnie pompa (gruntowa glikol-woda) odpaliła by się o 13:00 ale, że dzisiaj świeci to odpaliłem manualnie o 10:00 co by z fotowolaniki nie oddawać za półdarmo do systemu. Także śladowo dołożyłem swoją energię ze słońca do tych braków energii. Sorry taki mamy klimat.
Ja też odpaliłem dzisiaj mój piecyk na maksa poszły. Wyczyściłem już trochę piwnice z zapasów starych mebli ale jeszcze trochę tego zostało. Jak ktoś coś ma to wrzucać na olx za darmoszke to podjadę i to przepalę. Trzeba oszczędzać ten prąd i gaz.
To teraz gdyby nie ocieplenie klimatu to co by się działo,mrozy po -20 przez 2 miesiące i cała infrastruktura energetyczna jest w gruzach