Polska wyprzedza Czechy i Rumunię
Jak zaznaczył cytowany w raporcie CMS Emerging Europe M&A 2023/24 Sławomir Czerwiński: “Polska pozostaje wiodącym rynkiem fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej z największą liczbą transakcji i najwyższą ich wartością. Kluczowym sektorem z rosnącą aktywnością zarówno w Polsce, jak i w całym regionie, jest energetyka odnawialna z wieloma transakcjami w toku”.
“Spodziewamy się, że zainteresowanie tym sektorem w kolejnych latach będzie się utrzymywać na wysokim poziomie z uwagi na oczekiwania Unii Europejskiej w zakresie dekarbonizacji” – dodał Czerwiński. “Także inwestorzy postrzegają ten sektor jako bezpieczny: wiele funduszy inwestycyjnych jest zainteresowanych nabyciem aktywów operacyjnych, ponieważ gwarantują one minimalny poziom dochodu”.
Polska wyprzedziła pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Najwięcej transakcji dotyczyło sektorów: telekomunikacji i IT (2,14 mld euro), transportu i logistyki (1,04 mld euro) oraz energetyki (970 mln euro). Jednymi z pięciu największych transakcji był m.in. zakup Techlandu przez chiński Tencent Holdings za 1,34 mld euro czy zakup udziałów autostrady Wielkopolskiej przez francuski Meridiam za 700 mln euro.
W Rumunii w analogicznym okresie przeprowadzono 199 transakcji o wartości 5,54 mld euro, w Czechach 139 transakcji o wartości 3,73 mld euro, a na Węgrzech jednocześnie zaobserwowano spadek ilości transakcji do 57 (z 64) przy jednoczesnym wzroście ich wartości do 3,77 mld euro (z 1,96 mld euro).
W związku z tym Węgry osiągnęły najwyższy poziom wartości transakcji M&A od 2018 roku, co było możliwe głównie przez przejęcie Vodafone Węgry przez Corvinus i 4iG za 1,64 mld euro. Obserwuje się również wzrost aktywności inwestorów na Ukrainie, gdzie w ubiegłym roku odnotowano 89 transakcji wartych 950 mln euro.
Według raportu obserwuje się umiarkowane spowolnienie ogólnej liczby transakcji w regionie. W 2023 roku zanotowano spadek o 3,4 procent w porównaniu do 2022 roku (1187 transakcji do 1229), przy jednoczesnym wzroście wobec 2021 roku. Niemniej jednak ogólna wartość transakcji utrzymała się na stabilnym poziomie z 2022 roku i wyniosła 32,48 mld euro w 2023 roku. Wraz z ustabilizowaniem się trendów inflacyjnych w drugiej połowie roku odżyło również zaufanie inwestorów.
Zaznaczono, że na uwagę zasługują “transakcje transgraniczne, których wartość w 2023 roku wzrosła do 30,8 mld euro przy jednoczesnym spadku liczby tych transakcji o 69 względem roku poprzedniego”. Najbardziej aktywnym inwestorem pod względem liczby transakcji pozostają Stany Zjednoczone (96), z kolei Emiraty Arabskie przeprowadzają transakcje o największych wartościach (3,16 mld euro) – przede wszystkim ze względu na transakcje w sektorze telekomunikacyjnym, m.in. przejęcie aktywów PPF Telecom Group w Bułgarii, na Węgrzech, w Serbii i na Słowacji przez e& (Etisalat) za 2,5 mld euro.
Zgodnie z raportem nie obserwuje się jednego dominującego sektora w przeprowadzanych transakcjach. Najwięcej z nich przeprowadzono w telekomunikacji oraz IT (22,4 procent), na kolejnych miejscach uplasował się sektor produkcyjny (15,2 procent) oraz nieruchomości i budownictwa (13,3 procent). Pod względem wartości, wzrosła ona o 140,3 procent w sektorze telekomunikacji i IT (9,1 mld euro), a na drugim miejscu znalazł się sektor produkcyjny z kwotą 6,57 mld euro. Do niego również należała największa transakcja w regionie, czyli przejęcie przez Nippon Steel Corp słowackiego U.S. Steel za 2,75 mld euro.
Wysokim zainteresowaniem cieszył się również sektor energetyki, szczególnie w zakresie inwestycji i transakcji dotyczących energii odnawialnej związane z budową dużych elektrowni słonecznych i wiatrowych (umowa UGT Renewables z EPCG z siedzibą w Czarnogórze na rozwój nowej dużej elektrowni słonecznej).
Źródło: CMS Emerging Europe M&A 2023/24