Rosja z ropną odsieczą dla Kima
Rosja w ten sposób prawdopodobnie spłaca dług za dostawy rakiet i pocisków artyleryjskich, które mają miejsce od sierpnia 2023 roku. Według wywiadu Korei Południowej od tego czasu do Rosji z Korei Północnej trafiło ponad 7000 kontenerów z różnego rodzaju amunicją – moździerzową, 122, 152 mm i rakietami balistycznymi KN-23. W śród dostaw miało znaleźć się m.in. 3 mln sztuk amunicji 152 mm i 0,5 mln sztuk amunicji 122 mm. W zamian za to Moskwa dostarczała Pjongjangowi żywność, której brakuję na północnej części półwyspu.
Teraz jednak, jak wynika ze zdjęć satelitarnych zamówionych przez Royal United Services Institute i Financial Times, dostawy zostały rozszerzone o ropę naftową. Od 7 marca do 24 marca odnotowano sześć transportów ropy z Rosji do Korei Północnej realizowanych przez pięć tankowców. Zgodnie z sankcjami nałożonymi przez ONZ na Koree Północną za jej próby jądrowe, rocznie do tego państwa można sprzedać maksymalnie 500 tys. baryłek ropy naftowej. Transakcje muszą być też notyfikowane do komisji ds. sankcji ONZ. W przypadku marcowych dostaw nie ma jednak mowy o działaniu zgodnie z procedurami ONZ.
Trzy z pięciu statków realizujących dostawy ropy z Rosji do Korei znajduje się na liście sankcji ONZ – dwa z nich nie można wpuszczać do portów, a jeden z nich należy zarekwirować. Mimo to nic takiego się nie dzieje. Flota pięciu tankowców, która kursuję pomiędzy portem Wostocznyj a koreańskim Czongjiin to największe zbiornikowce będące w posiadaniu Korei. Według analityków RUSI w ciągu kilku tygodni do Korei trafiło około 125 tys baryłek ropy, co stanowi prawie 1/4 całkowitego limitu nałożonego przez ONZ.
Zanim nastąpiły marcowe dostawy z Rosji, szacuje się, że Pjongjang sprowadził około 170 tys. baryłek ropy w 2024 roku.
Dostawy ropy rosyjskiej odbywają się przy wykorzystaniu portu Wostocznyj. Tam koreańskie tankowce zawijają do terminala bunkrowania statków, i pobierają ładunek. Ten sam port służy również do odbierania ładunków z Korei. Od początku roku odnotowano co najmniej 10 transportów towarów pomiędzy północnokreańskim portem Rajin a portem Wostocznyj. Działania Rosji pomagają zapewnić Kim Dzong Unowi stały dostęp do ropy naftowej z pomięciem międzynarodowych sankcji.
Źródło: RUSI/FT