Rosja opuści Wyspy Alandzkie?
Jak donosi Bloomberg, po zeszłotygodniowym zamknięciu przez Rosję finlandzkiej placówki dyplomatycznej w Petersburgu, Helsinki zapowiedziały odwet. Władze Finlandii zasygnalizowały, że mogą wyrzucić rosyjskich dyplomatów z konsulatu w Turku, znajdującym się na południowo-zachodnim wybrzeżu. Taki krok w opinii fińskich władz byłby bardziej dotkliwy dla Rosji.
Niemniej jednak uwaga opinii publicznej skupiła się na Wyspach Alandzkich, znajdujących się w strategicznym miejscu Morza Bałtyckiego. Pojawiły się pytania o to, czemu Rosja ma mieć możliwość operowania na tak ważnym obszarze, gdzie może monitorować aktywność wojskową nowych członków NATO zarówno Finlandii jak i Szwecji. Sami mieszkańcy wysp wystosowali w kwietniu petycje, w której domagają się zamknięcia konsulatu Rosji, który znajduje się tam od końca drugiej wojny światowej.
W wywiadzie dla Bloomberga, prezydent Niinisto, spytany o możliwość zamknięcia konsulatu na wyspach odparł “Zobaczymy”, zaznaczając, że “W Turku znajduje się większy konsulat i działanie byłoby podobne do zamknięcia fińskiej placówki w Petersburgu”, jednak “Nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Propozycja zamknięcia konsulatu w Marnheim z pewnością jest brana pod uwagę”. – podsumował.
Finlandia przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwietniu 2023 roku, złożywszy wniosek razem ze Szwecją w maju 2022 roku, tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Po pozytywnym rozpatrzeniu członkostwa Szwecji na początku szczytu Sojuszu w Wilnie, NATO będzie kontrolować znaczną część Morza Bałtyckiego, co zapewni lepszą możliwość wsparcia wojskowego dla Estonii, Łotwy oraz Litwy w przypadku rozpoczęcia kryzysu. Jak zaznaczył Niinisto:
Po przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO na Morzu Bałtyckim zapanuje pokój. Ma to zagwarantować pokój w krajach nadbałtyckich. Taka jest idea.
Głównym zadaniem konsulatu Rosji w Mariehamn, stolicy Alandów, jest monitorowanie zdemilitaryzowanego charakteru wyspy, która po wojnie zimowej w 1940 pozostała w rękach fińskich. W obecnych warunkach geopolitycznych to zadanie wydaje się przeszłością.
Źródło: bloomberg.com