AARGM przeciwko radarom na polskie F-35?
Pociski AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range) jest bronią, która służyć ma przełamywaniu i neutralizowaniu obrony przeciwlotniczej przeciwnika. W przypadku położenia Polski takie zdolności wydają się priorytetowe zważywszy na umiejscowienie i rolę obwodu królewieckiego. Do tej pory polskie myśliwce nie były uzbrojone w tego typu nowoczesne uzbrojenie (kiedyś nośnikiem broni przeciwradiolokacyjnej były samoloty Su-22M).
Pocisk nakierowuje się na cel na emisję elektromagnetyczną, które wytwarzają radary, systemy walki radioelektronicznej czy łączności. Zasięg pocisków sięga ponad 220 km.
Pociski przeciwardiolokacyjne są aktywnie wykorzystywane przez Ukraińców (i Rosjan również). Ukraińcy otrzymali starszej generacje rakiety AGM-88 HARM, które są poprzednikiem pocisków AARGM. Rosjanie wykorzystują przeciwko ukraińskim radarom pociski CH-31 i starsze Ch-58. Ukraińskie HAARM są wystrzeliwane z samolotów Mig-29 i Su-27.
USA zgodziły się sprzedać Polsce do 360 rakiet AARGM, 8 sekcji sterowania i 8 sekcji kontrolnych pocisków. Pakiet zawiera również makiety gabarytowo-masowe i innych sprzęt towarzyszący. Pociski te prawdopodobnie staną się uzbrojeniem myśliwców F-35, gdyż myśliwce F-16 nie są dostosowane (póki co) do używania tych rodzajów rakiet.
To kolejna zgoda na potencjalną sprzedaż uzbrojenia rakietowego do Polski. W marcu USA zgodziły się sprzedać Polsce uzbrojenie rakietowe na potrzeby samolotów bojowych o wartości 15 mld złotych. W skład tamtej zgody wchodziło m.in. sprzedaż 745 pocisków przeciwlotniczych średniego zasięgu AIM-120C-7, 239 pocisków przeciwlotniczych kierowanych na podczerwień AIM-9X Block 2 oraz 821 rakiet AGM-158B-2 Joint Air-to-Surface Standoff Missile Extended Range o zasięgu ponad 900 km.
Źródło: DSCA