Cichy radar zaliczył badania
Agencja Uzbrojenia dodała, że po finalizacji projektu współfinansowanego przez NCBR rozpocznie proces zakupu tego radaru na wyposażenie systemów obrony powietrznej. Radar PCL/PET to System Pasywnej Lokalizacji (SPL). System te jest unikalnym w skali światowej połączeniem technologii Passive Emitter Tracking/Passive Coherent Location. Są to dwa podsystemy pasywnej lokalizacji, czyli takiej, która nie emituję żadnych sygnałów przez co jest niewidoczna dla wrogich systemów walki radioelektronicznej i wykrywania emisji radarowej. Radar ten „słucha” przestrzeni powietrznej i radiowej w celu wykrywania wrogich obiektów, które emitują różne „szumy” elektroniczne. Innowacyjne w radarze jest zastosowania nie jednego, ale dwóch systemów pasywnych. Pierwszy to PCL (Passive Coherent Location), który wykrywa emisję nadajników tzw. okazjonalnych czyli np. GSM, FM, DVB-T.
Drugi system – PET (Passive Emitter Tracking) służy do wykrywania emisji systemów pokładowych samolotów – radarów, systemów łączności, transmitery sygnału swój-obcy czy systemów nawigacyjnych samolotu. Dzięki zastosowaniu tych dwóch różnych systemów pasywnej detekcji, wykrywanie wrogich samolotów staje się bardziej precyzyjne i niezawodne. System ten jest w stanie wykryć i śledzić wykryty cel. Radary tego typu są niezwykle ważne w sytuacji wykorzystania wrogich systemów Walki radioelektronicznej i skrytej obserwacji przestrzeni powietrznej. Dzięki posiadaniu systemu pasywnego, systemy aktywne czyli radary emitujące wiązki elektromagnetyczne mogą pozostać wyłączone nie będąc podatnym na ewentualne zniszczenie.
Na świecie istnieją podobne pasywne środki radiolokacyjne, jednak to co wyróżnia polski produkt to połączenie obu metod wykrywania w jednym systemie co znacznie zwiększa jego efektywność i skuteczność.
SPL PCL/PET jest całkowicie polskim rozwiązaniem technologicznym. System ten złożony jest z 4 Radarów Pasywnej Lokacji, identycznych pod względem sprzętu i oprogramowania. Kluczem do osiąganej wysokiej efektywności systemu jest moduł fuzji, który dokonuje fuzji plotów bistatycznych z obu podsystemów. Najbardziej skuteczne jest wykorzystanie kilku systemów SPL, dzięki czemu można zwiększyć precyzję wykrywanych celów m.in. dzięki metodzie triangulacji.
Źródło: Agencja Uzbrojenia/PIT-Radwar