HSW ma zdolności do produkcji Krabów
O potencjalnym zakupie dodatkowych 160 haubic K9 mówił Jarosław Wolski oraz Maciej Miłosz z Dziennika Gazety Prawnej. Jednym z argumentów zakupu gotowych dział za granicą ma być niezdolność krajowego producenta armatohaubic Krab – Huty Stalowa Wola, do produkcji wymaganych ilości jednostek w Polsce. Przypomnijmy Polska przekazała i sprzedała Ukrainie łącznie ponad 70 egzemplarzy tego systemu. Zbiera on bardzo dobre recenzje wśród ukraińskich żołnierzy. Polska zamówiła w ciągu ostatniej dekady 144 AHS Krab. W 2022 roku Agencja Uzbrojenia zamówiła 212 egzemplarzy K9 od koreańskiego koncernu zbrojeniowego Hanwha. Dostawy już są realizowane.
Huta Stalowa Wola, słowami prezesa Jana Szwedo w komunikacie na Linkedin stanowczo odrzuciła zarzut niemożności zrealizowania zamówienia w określonym czasie – W związku z nieprawdziwymi informacjami o niewystarczających mocach produkcyjnych Huty Stalowa Wola S.A. (PGZ S.A.) chcę stanowczo zdementować te informacje.
Huta tłumaczy, że w jest w zaawansowanym stadium procesu inwestycyjnego, który ma pozwolić na zaspokojenie potrzeb Sił Zbrojnych w wymaganą ilość sprzętu wojskowego, w tym AHS Krab. – Huta Stalowa Wola S.A. w ostatnim czasie zainwestowała bardzo duże własne środki na rozwój potencjału produkcyjnego oraz pierwszą transzę dotacji rządowych w wysokości 600 mln zł (druga transza to 640 mln zł) w infrastrukturę, maszyny produkcyjne jak również w znaczny wzrost zatrudnienia. Inwestując w modernizację zakładu, zakup oraz budowę nowych hal produkcyjnych przygotowała się do realizacji ogromnych kontraktów zbrojeniowych przekraczając zdolności produkcyjne innych oferentów w tym samym czasie – czytamy w komunikacie spółki z Stalowej Woli.
Mimo to, MON jest zdeterminowany do dalszych zakupów gotowych produktów w Korei pomimo posiadania zdolności do produkcji analogicznych systemów w kraju. Zgodnie z umową ramową podpisaną w 2022 roku, Polska planuje zakupić 672 AHS K9. Pierwsza partia miała być zakupiona w Korei, dalsze już spolonizowane, miały być produkowane w Polsce. Kolejne 160 systemów zakupionych od Hanwha pokazują jednak, że duża część pieniędzy trafi jednak do Korei.
Na oświadczenie HSW odpowiedziała na „X” Agencja Uzbrojenia, informując że jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji ws. aneksu do wieloletnich kontraktów na zakupy AHS Krab zwiększających zakres zamówienia.
– Agencja Uzbrojenia z uznaniem przyjmuje złożone przez HSW S.A. deklaracje dotyczące możliwości dostaw sprzętu wojskowego. Jednocześnie informujemy, że, honorując deklaracje i wspólną troskę wykonawcy o bezpieczeństwo naszego kraju, jesteśmy gotowi renegocjować zawarte umowy w kierunku przyśpieszenia ich realizacji, a także zakontraktować większe ilości haubic, których producentem jest HSW S.A. Jeszcze dziś zapraszamy przedstawicieli HSW S.A. na spotkanie. – czytamy w komunikacie Agencji.
Minister Obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił na Twitterze, że Polska podpisała umowę na zakup kolejnych koreańskich haubic K9 – sześciu w wersji K9A1 i 146 w wersji K9PL.
Źródło: DGP/HSW
AKTUALIZACJA: 1 grudnia godz. 13:30 – Komunikat Agencji Uzbrojenia
AKTUALIZACJA 2: 1 grudnia godz. 17:30 – Decyzja o zakupie K9 ze strony Mariusza Błaszczaka