Zgodnie z przewidywaniami w Warszawie podpisano dziś „Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą”. W imieniu Ukrainy podpisał je Wołodymir Zełenski, z polskiej zaś Donald Tusk. Po podpisaniu porozumienia odbyła się konferencja podczas której obaj przywódcy zdradzili część zapisów z umowy oraz odpowiedzieli na pytania. Całość poprzedziła minuta ciszy dla ofiar poniedziałkowego ataku rakietowego na ukraińskie miasta.
Tusk zapewnił o wsparciu Ukrainy podczas szczytu NATO i w dążeniach poprzedzających dołączenie do sojuszu. Zapewnił również o chęci dalszego wsparcia Ukrainy w sprzęt bojowy w tym kolejne samoloty. Zasugerował że będzie to możliwe w wypadku przekazania Polsce nowoczesnych samolotów bojowych. Przełomem jest również współpraca w zakresie przeciwdziałania rosyjskim atakom lotniczym, które mogą zmierzać w kierunku Polski — „Wraz z naszymi specjalistami wojskowymi opracujemy mechanizmy szybkiej realizacji tego punktu naszego porozumienia” – potwierdził Zełenski.
Przełomową informacją jest decyzja o utworzeniu legionu ukraińskiego na terenie polski na wzór litewsko-polsko-ukraińskiej brygady. Żołnierzami legionu mogą zostać ukraińscy ochotnicy znajdujący się na terenie Polski. Nie podano źródła finansowania ale podpisane kontrakty opłacać ma strona ukraińska. Nie podano na razie więcej szczegółów.
Ważnym głosem były również słowa premiera polskiego rządu o pokoju dla Ukrainy, ale nie bez Ukrainy i Unii Europejskiej. Było to odniesienie do rozpoczętej 1 lipca prezydencji Węgier w Radzie Unii Europejskiej i tzw. „Misji Pokojowej” czyli podróży Wiktora Orbana do Kijowa, Moskwy i Pekinu, która sugeruje negocjowanie pokoju w imieniu Unii Europejskiej.
Enigmatyczną informacją było stwierdzenie o wykorzystywaniu polskiego węgla do wytworzenia prądu na Ukrainie aby zrekompensować zapotrzebowanie podczas zimy i rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Ma to być projekt, tak aby „za europejskie pieniądze” wykorzystać most energetyczny z Ukrainą i nie płacić kar za emisję dwutlenku węgla generowanej przez spalanie węgla w polskich elektrowniach.
Podsumowaniem konferencji jest tweet Premiera „Każde słowo w tym porozumieniu traktujemy jako wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. W najbliższym czasie wspólnie z innymi sojusznikami będziemy krok po kroku wypełniać intencje tego dokumentu.” – podsumował Premier RP na Twitter.
Źródło: konferencja prasowa Donalda Tuska i Wołodymira Zełenskiego.