Przejęcie udziałów oligarchy Kantora
26 kwietnia 2022 roku MSWiA wpisała Wiaczesława Kantora i jego trzy spółki na polską listę sankcyjną. Na tej podstawie dzisiaj MRIT wprowadziło do nich zarząd powierniczy, przejmując de facto nad nimi kontrole.
– Krok po kroku eliminujemy obecność Rosjan w polskiej gospodarce. Czy to poprzez uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych, czy ograniczanie rosyjskich wpływów i kapitału. Bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski i jej obywateli jest dla nas największym priorytetem. Dlatego podjąłem decyzję, po konsultacjach z CBA i Ministerstwem Aktywów Państwowych, o wprowadzeniu kolejnego tymczasowego zarządu przymusowego – powiedział Buda na specjalnie zwołanej konferencji.
Wartość przejętych aktywów wynosi ponad pół milarda złotych.
Ministerstwo tłumaczy ten krok obawami, że instytucje finansowe mogą nieprzychylnie patrzeć na inwestowanie w spółkę, w której akcjonariacie znajduje się rosyjski oligarcha. Już wcześniej decyzyjność Kantora w zarządzaniu spółkami, oraz uzyskiwaniem dywidend była ograniczona.
Funkcję zarządcy przymusowego będzie pełnił mec. Radosław Kwaśnicki.
W pierwszej kolejności zostanie sporządzona wycena, czyli ustalenie wartości rynkowej przejmowanych pakietów (zgodnie z prawem, przejęcie następuje za odszkodowaniem odpowiadającym wartości rynkowej). Następnymi krokami jest ustalenie podmiotów, które przejmą akcje oraz wydanie decyzji administracyjnej o przejęciu określającej m.in. wysokość odszkodowania oraz wskazującej podmiot/podmioty przejmujące. Po tym nastąpi wpłata odszkodowania na określony rachunek bankowy podlegający zamrożeniu i przerejestrowanie papierów wartościowych na podmiot/podmioty przejmujące.
Polska, według komunikatu ministerstwa, jest pierwszym krajem wprowadzającym zarząd przymusowy w firmach objętych sankcjami. Warto dodać, że podobny mechanizm zastosowali Niemcy w przypadku rosyjskich udziałów spółki Rosnieft w rafinerii Schwedt, które również zostały zamrożone. Tam podmiotem kontrolującym jest niemiecka agencja ds. sieci (BNetzA).
Wcześniej w Polsce wprowadzono zarząd powierniczy w spółkach PAO Gazprom i Novatek. Według ministerstwa, ponad 20 podmiotów zgłosiło chęć udziału w odkupieniu akcji Novateku. Środki pozyskane ze sprzedaży mają zostać zamrożone. W przypadku Gazpromu, który posiada akcje w systemie transportu gazu EuRoPol Gaz Jamał, zarząd powierniczy został przedłużony o sześć miesięcy. Trwa przygotowanie procedury sprzedaży akcji Gazpromu innemu podmiotowi.
Źródło: MRiT