Strzelanie z KTSSM-II
Poza samym strzelaniem z wykorzystaniem rakiet balistycznych potwierdziła się wczorajsza informacja medialna o podpisaniu umowy wykonawczej na dostawy kolejnych 72 wyrzutni rakiet na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Tak jak wspomniano, w ramach tej umowy nie ma przekazania technologii produkcji rakiet kierowanych 239 mm o zasięgu 80 km ani rakiet balistycznych KTSSM-II o zasięgu 290 km. Zamiast tego wyrzutnie będą dostosowane do wystrzeliwania rakiet niekierowanych 122 mm.
Rakiety balistyczne KTSSM-II to pociski o zasięgu niespełna 300 KM (w wersji eksportowej, ograniczone traktatem CFE). Pociski te mają średnicę 600 mm i przenoszą około 500 kg głowicę. Wcześniej pojawiały się informację, że pocisk ten mógł powstać w pewnej kooperacji z firmami rosyjskimi, co pokazuje zbliżone podobieństwo rakiety koreańskiej do rosyjskiego pocisku balistycznego Iskander-E (wersja eksportowa rosyjskiej produkcji w wersji M).
Polska wraz z wyrzutniami zamówiła również „kilka tysięcy pocisków” zarówno kalibru 239 mm jak i 600 mm. Rakiety KTSSM są odpowiednikiem stosowanego w wyrzutniach HIMARS pocisku ATACMS, z podobnym sposobem działania. Amerykańskie pociski balistyczne również zostały zakupione w ramach umowy na dostawy wyrzutni HIMARS tzw. HOMAR-A.
Poniżej nagranie ze strzelania pociskiem KTSSM-II w Korei.
Źródło: MON/Twitter