Polityki klimatyczne wymagają większych środków finansowych
Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), międzynarodowe banki inwestycyjne wspierają rozwój światowej energetyki, a szczególnie aktywne pozostają w tym względzie: Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. W latach 2011-2021 międzynarodowe banki inwestycyjne w Europie przeznaczyły na energetykę ok. 30 mld dolarów, co stanowi blisko 25 procent łącznych wydatków podobnych instytucji na świecie. Z kolei, jak zaznacza PIE, globalne 52 procent zobowiązań finansowych międzynarodowych banków inwestycyjnych w energetykę między 2020 a 2021 rokiem przeznaczono na rozwój odnawialnych źródeł energii.
Z kolei zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej (KE), wydatki w ramach Net-Zero Industry Act osiągną od 52 mld euro do 119 mld euro, przy czym jedynie 17-20 procent inwestycji ma pochodzić z wydatków publicznych. Jak zaznacza PIE, wsparcie z funduszy europejskich może sięgnąć nawet 168 mld euro, z czego 20 procent będzie rozdysponowane w ramach programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, a pozostała część przez państwa członkowskie.
Fundusze europejskie koncentrują się przede wszystkim na wdrażaniu i wykorzystaniu technologii zeroemisyjnych (124 mld euro), potem na fazie rozwoju (36 mld euro) i na końcu na wsparciu zdolności produkcyjnych (8 mld euro). Dodatkowo jak wskazuje PIE państwa członkowskie mogłyby wykorzystać 225 mld euro w postaci pożyczek w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (RRF) w celu wsparcia technologii zeroemisyjnych, jednak zdaniem KE obecny budżet Unii jest niewystarczający do realizacji celów ustawy o zerowym zużyciu energii netto.
Warto przyjrzeć się finansowaniu zielonych technologii poprzez sektor prywatny. Jak zaznacza PIE, w 2022 roku finansowanie kapitałowe pozyskane przez firmy z branży technologii klimatycznych przekroczyło 119 mld dolarów, co oznacza spadek o 29 procent w porównaniu rok do roku. Obniżenie było najpewniej spowodowane trudną sytuacją climate tech na rynkach finansowych, spowodowaną wojną na Ukrainie oraz tymczasowym zwiększeniem inwestycji w sektorze gazu i ropy. Z drugiej strony, prywatne inwestycje w technologie klimatyczne utrzymywały się na wysokim poziomie, a sektory energii i transportu przyciągnęły ponad 80 procent całkowitego finansowania technologii klimatycznych drugi rok z rzędu – pomimo odnotowania nominalnych spadków wartości.
Jak wskazuje PIE, największe finansowanie otrzymały chińskie firmy (z powodu wysokiej konkurencyjności produkcji pojazdów elektrycznych i OZE), kolejno przedsiębiorstwa amerykańskie (przyciągnęły najwięcej funduszy VC/PE). Zdaniem ekspertów stanowi to sygnał dla UE do zwiększenia konkurencyjności własnej gospodarki i produkcji technologii zeroemisyjnych.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny